Když partner nebo partnerka neplatí na dítě. Na téma rodinné právo hovořil JUDr. Martin Zbořil

14. srpen 2018

JUDr. Martin Zbořil byl hostem naší radioporadny na téma: rodinné právo - alimenty a neplatiči.

V první řadě advokát Martin Zbořil doporučuje, obrátit se na neplatícího člověka a zjistit důvody. Můžou být objektivní, jako například úraz a podobně, ale většinou to tak v praxi nebývá. Pokud z druhé strany nepřichází žádná reakce, následují další kroky.

Pokud rodič s vyživovací povinností neplatí víc jak 4 měsíce, je možné podat trestní oznámení. Do věci se pak vkládá policie.

JUDr. Martin Zbořil ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové spolu s Janou Kudyvejsovou

Současně Martin Zbořil radí řešit záležitost i cestou občansko-právní. Tedy obrátit se na soud nebo kontaktovat exekutora - dlužné částky pak budou vymáhány tímto způsobem.

Když partner/ka platit nemůže?
Insolvence - je v současné době častý jev a fenomén a byly tomu uzpůsobeny i právní předpisy. Platí, že co se týká výživného, jedná se o jakousi přednostní pohledávku. Rodič s touto povinností ho platit musí i v krizových situacích v plné výši, a to jak doplatit dlužné částky, tak musí platit i do budoucna.

Pokud člověk žádá o oddlužení, zároveň musí sdělit, jestli má vyživovací povinnost. Pokud ano, vždy se tato částka nechává na tento účel a nezahrnuje se do splátek ostatním věřitelům.

Celou radioporadnu s JUDr. Martinem Zbořilem si můžete poslechnout v našem audio-archivu: 

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio