Radnice v Hostinném omezila prodej stánkařů na náměstí. Chce podpořit především místní obchodníky

30. březen 2019 09:40
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Brambory

Radnice v Hostinném omezila prodej stánkařů na náměstí. Dřív tu mohli být od pondělí do soboty, teď pouze ve čtvrtek a v sobotu do 13. hodiny. Některým lidem se to nelíbí, byli zvyklí nakupovat hlavně ovoce a zeleninu přímo od trhovců. Hlavně prý kvůli kvalitě a cenně. Teď musí chodit do kamenných obchodů. A to je důvod, proč vedení města s touto změnou přišlo. Chce podpořit podnikatele a nasměrovat zákazníky do těchto obchodů.

Dvaasedmdesátiletý důchodce si právě od trhovce koupil dvě kila cibule a odchází od stánku. Mezitím už paní Helena vybírá z bedýnek brambory.
„Tady jsou za 12 korun za kilo a v zelenině za 20 korun. A když potřebujete zhruba 2 kilogramy na oběd, tak raději vezmete tohle, to je jasné."

Paní Helena přiznává, že do kamenného obchodu s ovocem a zeleninou moc často nechodí. Má prý raději produkty od trhovců, kteří na náměstí v Hostinném prodávají. I když teď mohou už jen jeden den v týdnu a jedno dopoledne o víkendu.

Náměstí v Hostinném

„Ve čtvrtek mohou přijet trhovci s jakýmkoliv zbožím a v sobotu jsme to omezili na místní regionální výrobky. To znamená takové ty výpěstky, mléčné výrobky, ovoce, zelenina," upřesňuje změnu prodeje zboží na náměstí místostarosta města Petr Bartoš ze sdružení Pro zdravé Hostinné.

A vysvětluje, proč město s touto změnou přišlo: „Byli bychom opravdu rádi, kdybychom mohli našim místním prodavačům v kamenných obchodech trošku maličko pomoci."

Spousta místních občanů za toto omezení prodeje město kritizuje

„Měli jsme od veřejnosti různé připomínky. Zjišťovali, kde si budou moci v létě koupit jahody, meruňky, nakladačky," doplňuje Petr Bartoš.

V Hostinném mají venkovní posilovnu pro seniory. Jak se tahle myšlenka osvědčila?

V Hostinném mají venkovní posilovnu pro seniory. je hned pod okny Domu s pečovatelskou službou, který obývá více než pět desítek seniorů

Radnice v Hostinném se nechala inspirovat v některých dalších městech a vybudovala dvě venkovní posilovny. Ta menší se třemi stroji stála město šedesát tisíc korun a je hned pod okny Domu s pečovatelskou službou, který obývá více než pět desítek seniorů.

„Tady to bylo každý den čerstvé. Prodávali jahody, ovoce, všechno levné a dobré. A to nám tedy chybět bude," vzpomíná paní Jiřina, která si chodila kupovat jahody pravidelně.
„Každý si to kupoval. Na džem, na marmeládu."

Zemědělec a prodejce Jiří Trikalinos sem jezdil z České Skalice třikrát týdně. A teď?
„Už jen jednou za týden. Když to jinak nejde. Takže lidé nic nedostanou."

Přitom tvrdí, že se k němu lidé vraceli a stali se v podstatě jeho stálými zákazníky.

Podle místostarosty Petra Bartoše je možné, že by město prodej ovoce a zeleniny povolilo ještě v úterý. Ale zatím jde jen o nápad. Rozhodovat o něm budou radní.

Spustit audio

Související