Radioporadna: Prof. MUDr. Jaroslav Michálek, Ph.D. - Léčba kmenovými buňkami

31. březen 2015

Radioporadna - Prof. MUDr. Jaroslav Michálek, Ph.D. - Léčba kmenovými buňkami - Zajímavá osobnost je Hostem Radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové každý všední den po 11 hodině.

Kmenové buňky obecně jsou buňky vlastního těla schopné obnovy poškozených nebo opotřebených tkání a buněk. Nacházejí se na různých místech těla včetně kostní dřeně a tukové tkáně.

Kmenové buňky mají dvě základní funkce:
1. schopnost sebeobnovy
2. schopnost obnovy a opravy poškozených tkání a buněk

Schopnost sebeobnovy je zásadní pro udržení kmenových buněk jako vitálního zdroje pro regeneraci buněk a tkání v těle. Schopnost obnovy a opravy poškozených tkání a buněk byla objevena nedávno. Kmenové buňky jsou schopny přeměny v diferencované buňky chrupavek, kostí, svalů, nervových tkání, tukové tkáně a dalších buněčných struktur se specializovanými funkcemi. Takto kmenové buňky opravují poškození na různých místech těla.

Uslyšíte užitečné rady z úst lékařských a dalších odborníků i poutavé vyprávění zajímavých osobností. Naším cílem a přáním je přispět k porozumění a k pochopení vzájemných souvislostí.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.