Radioporadna: Prof. MUDr. Jaroslav Michálek, Ph.D. - Léčba kmenovými buňkami

Jeden z postupů výroby indukovaných pluripotentních kmenových buněk. (1) kultivace tělních buněk, (2) vložení speciálních genů do těchto buněk pomocí retrovirů, (3) selekce - ilustrační foto

Radioporadna - Prof. MUDr. Jaroslav Michálek, Ph.D. - Léčba kmenovými buňkami - Zajímavá osobnost je Hostem Radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové každý všední den po 11 hodině.

Kmenové buňky obecně jsou buňky vlastního těla schopné obnovy poškozených nebo opotřebených tkání a buněk. Nacházejí se na různých místech těla včetně kostní dřeně a tukové tkáně.

Kmenové buňky mají dvě základní funkce:
1. schopnost sebeobnovy
2. schopnost obnovy a opravy poškozených tkání a buněk

Schopnost sebeobnovy je zásadní pro udržení kmenových buněk jako vitálního zdroje pro regeneraci buněk a tkání v těle. Schopnost obnovy a opravy poškozených tkání a buněk byla objevena nedávno. Kmenové buňky jsou schopny přeměny v diferencované buňky chrupavek, kostí, svalů, nervových tkání, tukové tkáně a dalších buněčných struktur se specializovanými funkcemi. Takto kmenové buňky opravují poškození na různých místech těla.

Uslyšíte užitečné rady z úst lékařských a dalších odborníků i poutavé vyprávění zajímavých osobností. Naším cílem a přáním je přispět k porozumění a k pochopení vzájemných souvislostí.