První turistická útulna v Čechách, Jiráskova chata na Dobrošově z roku 1895, projde modernizací

14. duben 2019 10:11

Slavná kulturní památka, Jiráskova chata na Dobrošově na Náchodsku, podle vlastníků - kterými jsou Klub českých turistů Náchod a Ústředí Klubu českých turistů - nevyhovuje současným požadavkům turistů. I proto ji čeká modernizace. Přestavba za zhruba 20 milionů korun je nutná, protože jinak si chata nevydělá na provoz a hrozí její uzavření.

Jiráskova chata postavená Klubem českých turistů Náchod v roce 1895 byla první turistickou útulnou v Čechách. Na její přestavbě se v první polovině 20. století podílel významný architekt Dušan Jurkovič.

Pojďte se podívat do nepřístupného podzemí pevnosti Dobrošov. Díky odvážlivcům s kamerou

Pojďte se podívat do nepřístupného podzemí pevnosti Dobrošov

Není to tak dávno, co jsme si povídali o pevnosti Dobrošov a představili jsme vám tuto součást našeho prvorepublikového obranného opevnění podél česko-polské hranice. Jeden řopík na Babí u Náchoda se nedávno podařilo také partě nadšenců zpřístupnit. Kolem těchto staveb se stále děje něco zajímavého. Chystá se například film o nepřístupných chodbách právě v Dobrošově.

Jeho rukopis si podle místopředsedy náchodského klubu českých turistů Jaroslava Rohulána stavba uchovala dodnes.
„Celý spodek v klubovně a zeleném salonku je v podstatě proveden v takové podobě, jak tomu bylo, když se chata otevírala po rekonstrukci v roce 1923. Tam se nezměnilo vlastně vůbec nic."

Jiráskova chata byla naposledy opravována v roce 2002. Vnitřní prostory se proto na první pohled zdají být v pořádku. Přesto je pod náchodského klubu českých turistů nutná přestavba. Ubytovací pokoje jsou totiž pro větší počet lidí. A všechny mají společné toalety na chodbě.

„Společné ubytování dnes ztratilo úplně na významu. To je problém, protože chata pokud samozřejmě nezíská nějaké finanční prostředky i z oné ubytovací části, tak je její existence do budoucna ohrožena," vysvětluje Jaroslav Rohulán.

Dalším problémem je celkové zateplení budovy. V zimním období se totiž pokoje dají vytopit maximálně na 12 stupňů Celsia.
„Hlavní příčinou, proč se pokoje nedají na víc stupňů vytopit, je špatná izolace. Takže teplo, které tady sálá z kamen, jde okamžitě ven. Jsou tady obrovské tepelné úniky."

Plánovaná úprava kulturní památky na Dobrošovském kopci zahrnuje podle předsedy Klubu českých turistů Náchod Miroslava Horáka celkem tři části:
„První fáze je úprava vlastních pokojů, aby tady byl nějaký větší komfort, jenž odpovídá dnešní době. Druhou fází by byla úprava okolí chaty podle původních Jurkovičových plánů. A třetí fáze se týká výstavby depandance, což je takové skromnější ubytování pro pravověrné turisty, kteří nepotřebují samostatný pokoj s vlastním sociálním zařízením."

Na obnovu Jiráskovy chaty a jejího okolí na Dobrošově byla vypsána veřejná sbírka. V současné době vzniká projektová část, samotná oprava začne ještě v letošním roce.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související