První turistická útulna v Čechách, Jiráskova chata na Dobrošově z roku 1895, projde modernizací

14. duben 2019 10:11
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Slavná kulturní památka, Jiráskova chata na Dobrošově na Náchodsku, projde modernizací

Slavná kulturní památka, Jiráskova chata na Dobrošově na Náchodsku, podle vlastníků - kterými jsou Klub českých turistů Náchod a Ústředí Klubu českých turistů - nevyhovuje současným požadavkům turistů. I proto ji čeká modernizace. Přestavba za zhruba 20 milionů korun je nutná, protože jinak si chata nevydělá na provoz a hrozí její uzavření.

Jiráskova chata postavená Klubem českých turistů Náchod v roce 1895 byla první turistickou útulnou v Čechách. Na její přestavbě se v první polovině 20. století podílel významný architekt Dušan Jurkovič.

Pojďte se podívat do nepřístupného podzemí pevnosti Dobrošov. Díky odvážlivcům s kamerou

Pojďte se podívat do nepřístupného podzemí pevnosti Dobrošov

Není to tak dávno, co jsme si povídali o pevnosti Dobrošov a představili jsme vám tuto součást našeho prvorepublikového obranného opevnění podél česko-polské hranice. Jeden řopík na Babí u Náchoda se nedávno podařilo také partě nadšenců zpřístupnit. Kolem těchto staveb se stále děje něco zajímavého. Chystá se například film o nepřístupných chodbách právě v Dobrošově.

Jeho rukopis si podle místopředsedy náchodského klubu českých turistů Jaroslava Rohulána stavba uchovala dodnes.
„Celý spodek v klubovně a zeleném salonku je v podstatě proveden v takové podobě, jak tomu bylo, když se chata otevírala po rekonstrukci v roce 1923. Tam se nezměnilo vlastně vůbec nic."

Jiráskova chata byla naposledy opravována v roce 2002. Vnitřní prostory se proto na první pohled zdají být v pořádku. Přesto je pod náchodského klubu českých turistů nutná přestavba. Ubytovací pokoje jsou totiž pro větší počet lidí. A všechny mají společné toalety na chodbě.

Slavná kulturní památka, Jiráskova chata na Dobrošově na Náchodsku, projde modernizací

„Společné ubytování dnes ztratilo úplně na významu. To je problém, protože chata pokud samozřejmě nezíská nějaké finanční prostředky i z oné ubytovací části, tak je její existence do budoucna ohrožena," vysvětluje Jaroslav Rohulán.

Dalším problémem je celkové zateplení budovy. V zimním období se totiž pokoje dají vytopit maximálně na 12 stupňů Celsia.
„Hlavní příčinou, proč se pokoje nedají na víc stupňů vytopit, je špatná izolace. Takže teplo, které tady sálá z kamen, jde okamžitě ven. Jsou tady obrovské tepelné úniky."

Slavná kulturní památka, Jiráskova chata na Dobrošově na Náchodsku, projde modernizací

Plánovaná úprava kulturní památky na Dobrošovském kopci zahrnuje podle předsedy Klubu českých turistů Náchod Miroslava Horáka celkem tři části:
„První fáze je úprava vlastních pokojů, aby tady byl nějaký větší komfort, jenž odpovídá dnešní době. Druhou fází by byla úprava okolí chaty podle původních Jurkovičových plánů. A třetí fáze se týká výstavby depandance, což je takové skromnější ubytování pro pravověrné turisty, kteří nepotřebují samostatný pokoj s vlastním sociálním zařízením."

Na obnovu Jiráskovy chaty a jejího okolí na Dobrošově byla vypsána veřejná sbírka. V současné době vzniká projektová část, samotná oprava začne ještě v letošním roce.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související