První kriticky ohrožená želva paprsčitá překvapila experty, vylíhla se přímo v expozici safari parku
Herpetologové Safari Parku Dvůr Králové slaví velký úspěch. Poprvé v historii se tu narodila kriticky ohrožená želva paprsčitá z Madagaskaru. Inkubace vajec tohoto druhu je mimořádně náročná, a tak všechny zaskočilo, že se mládě vylíhlo přímo v expozici.
Za želvami se do Dvora Králové nad Labem vypravíme se zoologem Michalem Podhrázským a reportérkou Danou Voňkovou.
Želví skupina se v Safari Parku Dvůr Králové rozrostla o čtyři mláďata. Tři z nich jsou želvy ostruhaté, jedno patří želvám paprsčitým. V obou případech se jedná o zajímavý chovatelský úspěch, protože zajistit jednotlivým druhům těchto suchozemských želv optimální podmínky k líhnutí mláďat, je opravdový oříšek.
Čtěte také
Situace potvrzuje prvotřídní podmínky, které se zoologům v nové expozici suchého madagaskarského vádí v pavilonu Ptačí svět povedlo vytvořit. Mládě je potomkem želv konfiskovaných pašerákům, které v safari parku žijí teprve rok.
Odchovy želv paprsčitých přitom patří mezi velmi náročné. Nový přírůstek je k vidění v předsálí expozice Jedovatá Afrika v pavilonu Vodní světy.
Teplo, chlad, vlhko nebo úplné vyschnutí. Vajíčka želv paprsčitých zažívají během inkubace dlouhé až 240 dnů řadu extrémů. Právě ty ale vedou k tomu, že vývoj mláděte proběhne v pořádku.
„Želvy paprsčité žijí pouze na Madagaskaru v prostředí s výrazným střídáním sezon,“ vysvětluje expert na plazy Pavel Moucha z dvorského safari parku.
Čtěte také
„Péče o vajíčka v inkubátoru je skutečná alchymie. Ani s nejvyspělejší technikou není zaručen úspěch. To, že se želva vylíhla přímo v expozici, nás nesmírně potěšilo. Potvrzuje to ideální podmínky, které zvířata mají,“ doplňuje Pavel Moucha.
Zoologové mládě objevili 31. července 2020, neznají jeho rodiče ani pohlaví. To se projeví nejdříve za pět let. V expozici Madagaskaru v rámci pavilonu Ptačí svět žije desetičlenná skupina volně a přirozeně.
„Vajíčka se snažíme z důvodu složitých podmínek inkubace odebírat, ale ne vždy kamery kladení odhalí. Jakmile želva snůšku zahrabe, je pro nás prakticky nemožné ji v rozsáhlé expozici odhalit,“ pokračuje Pavel Moucha.
Želvy paprsčité přišly do Dvora Králové přesně před rokem, když zoologové dokončovali v Ptačím světě rekonstrukci vstupní haly. Ta dnes připomíná suché kaňony řek, tedy typické prostředí želv paprsčitých. Také střídání ročních období je tu součástí chovatelské praxe. Zvířata totiž stimuluje k páření. Vylíhnutí malé želvy navíc dokazuje, že poskytuje ideální podmínky i pro vývoj mláďat ve vajíčku.
Vylíhnutí mláděte znamená šťastný konec složitého příběhu celé skupiny. Do safari parku se totiž želvy dostaly coby konfiskát.
Želva paprsčitá
je endemit Madagaskaru. Obývá suché oblasti jihu a jihozápadu ostrova, kde se kvůli překotné lidské činnosti dostala na pokraj vyhubení. Podobně jako například třetina druhů lemurů je kriticky ohrožená. Její stavy přitom nadále povážlivě klesají. Ohrožuje je přímý lov pro konzumaci, odlesňování, zemědělská činnost a s ní spojené cílené vypalování nebo právě nelegální obchod s domácími mazlíčky. V posledních letech se odchovy v péči člověka začínají dařit, stále však patří mezi nejsložitější disciplíny.
„Přišly k nám z plzeňské zoo, která je měla v dočasné péči po zabavení pašerákům,“ upozorňuje Pavel Moucha. V budoucnu mládě nejspíš nezůstane ve Dvoře Králové. Mělo by se stát součástí záchranného programu v nějaké jiné zoologické zahradě.
Související
-
Mládě chocholatky červené, nejmenší antilopy na světě, se po letech čekání narodilo na východě Čech
Dnes jsme z kolekce zvířat v Safari Parku Dvůr Králové vybrali chocholatku červenou. Je to nejmenší žijící antilopa na planetě. Podobá se malému srnečkovi a má velké oči.
-
Premiéra pěšího safari: ve velkém jezeře se poprvé přímo před zraky návštěvníků narodilo hrošátko
Chcete vidět šest hrochů při koupání? Přesně takovou nevšední podívanou objevíte v Safari Parku Dvůr Králové. A mezi nimi i nejmladší hroší mládě, které roste jako z vody.
-
Mimořádný úspěch Safari Parku Dvůr Králové. Exotický opeřenec hadilov písař má dvě nová mláďata
Ošetřovatelé ptáků odchovali v Safari Parku Dvůr Králové dvě nová mláďata hadilova písaře. Jde o mimořádný úspěch, podobným výsledkem se může pochlubit jen málokterá zoo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.