Probudili jsme cibetky ve dvorském safari parku. Chová je jen málo zoologických zahrad na světě

15. únor 2020 09:50
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Menší šelma cibetka africká se vyznačuje krátkou hustou srstí šedé nebo okrové barvy s černými fleky

Dvě cibetky africké, narozené v roce 2018 a dovezené z Anglie, teď můžete vidět na šelminci v Safari Parku Dvůr Králové. Už na jaře k nim přibude nový samec, který právě prochází karanténou. Redaktorka Dana Voňková se o těchto šelmách dověděla spoustu zajímavostí od zooložky Gabriely Linhart.

Čtěte také

Menší šelma cibetka africká se vyznačuje krátkou hustou srstí šedé nebo okrové barvy s černými fleky, které se téměř slévají v pruhy. U řitního otvoru má pachovou žlázu, její sekret využívá při značení svého teritoria. Přes záda až po ocas má černý pruh, který tvoří na zádech hřívu.

Je to noční zvíře, obývá území východní Afriky a mimo období páření žije většinou jako samotář.

Zvláštností těchto zvířat jsou čelisti se čtyřiceti zuby. Stoličky jsou podobné zubům šelem, které vyhynuly před miliony let.

Menší šelma cibetka africká se vyznačuje krátkou hustou srstí šedé nebo okrové barvy s černými fleky

Kdysi se tato zvířata hojně lovila, jejich cibet se přidával do mýdel a parfémů.

Tichá a nenápadná cibetka dokáže pozřít i rostliny a živočichy jedovaté pro ostatní zvířata. Existuje předpoklad, že tyto šelmy pomáhají při zalesňování, protože některé z plodů a bobulí, které projdou jejich trávicím ústrojím, vycházejí z těl neporušena.

Čtěte také

Obdobným způsobem vznikají i kávová zrna, která jsou po upražení základní surovinou pro vzácnou a drahou cibetkovou kávu.

Našli se i podnikavci, kteří v honbě za větším ziskem cibetky pochytali, na farmách zavřeli do klecí a překrmovali je kávovými třešněmi. Zvířata tam strádala, protože se nemohla pohybovat tak, jak by potřebovala. A převládající rostlinná složka v jejich stravě také nebyla pro jejich zdraví příhodná.

Na jídelníčku cibetek ve volné přírodě najdeme malé savce, plazy, ptáky, vejce i hmyz.

Moderní zoologie už chov cibetek na farmách odsoudila!

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související