Novinky z afrického Madagaskaru a Konga na vás čekají v zimním Safari Parku Dvůr Králové
I v zimě na nás v Safari Parku Dvůr Králové čekají zajímavé novinky. Patří mezi ně například nová terária s plazy, hady a hmyzem v expozici Madagaskaru a v expozici Konga málo známý páv konžský. Pod střechu Ptačího pavilonu se teď vypravíme v doprovodu zoologa Michala Podrázského a reportérky Dany Voňkové.
V expozici Madagaskar, která se nachází v přední části pavilonu Ptačí svět, najdou návštěvníci dvorského safari parku nová terária pro plazy, obojživelníky a hmyz. Mohou tam pozorovat například felsumu madagaskarskou a Standigovu, hroznýše madagaskarského, psohlavého a Dumerilova, rákosničku běloskvrnnou a šváby syčící.
Novinkou v expozici Konga jsou kachničky pestré i páv konžský
Samec páva konžského se pyšní kovově lesklým zeleným a tmavomodrým peřím.
Čtěte také
V současné době je Safari Park Dvůr Králové jedinou zoo ve střední Evropě, kde se můžete s tímto opeřencem setkat.
Páv konžský dosahuje délky 60 až 70 cm a váhy 1 až 1,5 kg. Samec má bronzově, zeleně a tmavomodře zbarvené peří s kovovým leskem, samice je šedozelená.
Obě pohlaví mají holý načervenalý krk a hlavu a péřovou chocholku na temeni. Žijí monogamně, budují hnízda na stromech, do kterých samice klade dvě až čtyři vejce, mláďata se líhnou po čtyřech týdnech.
Páv konžský se živí hmyzem, ovocem a semeny
A jak byl páv konžský objeven? Americký zoolog James Chapin si při své výpravě do Konga v roce 1913 všiml čelenky domorodého náčelníka, ve které byla pera dosud neznámého druhu ptáka.
Určit je se mu podařilo teprve roku 1936, když v depozitáři královského muzea střední Afriky v belgickém Tervurenu náhodou objevil vycpaný exemplář páva konžského, který se do sbírek muzea dostal už roku 1896.
Čtěte také
Tehdejší vědci však nevěřili, že by v Africe mohli žít pávi, proto uloveného jedince označili za křížence dovezeného asijského páva s místní drůbeží a nedoporučili ho vystavovat.
Páv konžský je dosud vzácný druh, žijící v neprostupných deštných pralesích především v národním parku Salonga. Páva konžského ohrožuje vypalování lesů a lov pro maso. Populace ve volné přírodě patrně nepřesahuje deset tisíc jedinců. Zatím jedinou evropskou zoo, kde se daří tento druh pralesního páva rozmnožit, je Antverpská zoo.
Související
-
Mládě hrabáče kapského v Safari parku Dvůr Králové dostalo jméno Bomani, ve svahilštině „Bojovník“
Když přišla v Safari Parku Dvůr Králové letos v dubnu na svět samička hrabáče kapského, měla nízkou porodní váhu. Dnes je ale už téměř stejně velká jako její matka Skyla.
-
Jedovatá Afrika. Podobnou skupinu nebezpečných hadů na jednom místě hned tak neuvidíte!
Je čas udělat si plán na vánoční výlet. Zajímají vás hadi? Pak se vydejte do Safari Parku Dvůr Králové. Mají tam kolekci, ve které jsou kobry, krajty, mamby nebo bojgy!
-
Osud nosorožce bílého severního mají v rukou vědci. Embryo nejohroženějšího druhu je teď v kryobance
Nejohroženějším savcem planety je nosorožec bílý severní. Poslední samec Sudán, uhynul na jaře loňského roku a na světě tak zůstaly už jen dvě samice - Nájin a Fatu.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dům vytopila voda, pozemek a studnu zamořil topný olej. Penzistce s úklidem pomáhá dobrovolník
-
Ligové derby ovládla Slavia, domácí výhru 2:1 zařídili Chytil a Zafeiris. Sešívaní vedou ligu o šest bodů
-
Politolog Jüptner: ANO v Královéhradeckém kraji tahá za silnější provaz. Koalice by se jim ale hodila
-
V soutěži řezníků na Novém Zélandu ohromila ‚holka ze Slovácka‘. Její škvarky si rozhodčí cpali i do kapes