Připravte si zdravější Vánoce! Hlavní zásada zní: nepřejídat se a užívat si klid a pohodu

19. prosinec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hlavní zásada zdravých Vánoc zní: nepřejídejte se a užívejte si klid a rodinnou pohodu (ilustrační foto)

Rok se s rokem sešel a máme tu opět Vánoce, s nimi přichází na řadu dárky, návštěvy, nákupy a spousty jídla. Štědrý den bývá zpravidla prvním dnem, kdy si začneme dopřávat a doslova se topit v kaloriích. Na druhé straně však máme v tomto čase i velmi málo pohybu a tím vynaložené energie. Výsledek? Obvykle pěkných pár kilo navíc a často i zažívací potíže!

Ing. Miroslava Teichmanová ze Střední školy služeb, obchodu a gastronomie v Hradci Králové v naší radioporadně na téma: odlehčená štědrovečerní večeře.

Zaměříme-li se rovnou na štědrovečerní večeři, budeme mít hned jasno, proč je tahle oblíbená vánoční klasika i prvním klasickým příkladem mezi mnoha dalšími vánočními dobrotami, které nám můžou pěkně podráždit žaludek.

Zdravější Vánoce? Jde to!

Vánoce samy o sobě obvykle pěkně zatočí i s veškerou naší předchozí snahou o trochu zdravější životní styl.

Čtěte také

Ale není třeba propadat panice, máme pár tipů, jak tu naši slavnou českou štědrovečerní večeři alespoň trochu odlehčit!

Kapr je sice zdravá ryba, kterých je v našem jídelníčku stále velký nedostatek, ale klasická vánoční úprava smažením v trojobalu našemu zdraví ani štíhlé linii opravdu příliš neprospívá. A co teprve v kombinaci s neodmyslitelným a zároveň těžce stravitelným bramborovým salátem.

Co tedy zkusit tohle úplně vynechat a co nahradit něčím, abychom se i o Vánocích cítili dobře a přitom si pochutnali?

Odlehčené vánoční menu? Zapomeňte na trojobal a majonézu!

Kapra je možné připravit mnoha jinými způsoby. Nebojte se je vyzkoušet, můžete být velmi příjemně překvapeni a dopřát si pak tuhle chuťově výtečnou rybu i častěji. Pokud si nemůžete odpustit trojobal, zkuste celozrnnou mouku i strouhanku. Zkusit můžete také dušeného kapra na jablkách, kapra na černo, nebo na modro.

Řízek, bramborový salát (ilustrační foto)

Bramborový salát pak vylepšete větším množstvím jogurtu na úkor menšího množství majonézy, pokud možno majonézu úplně vynechejte. Přidejte více zeleniny a třeba i bylinky, někomu chutnají v bramborovém salátu i jablka.

Vánoční rybí polévku si můžeme dopřát bez obav a klidně ve větším množství. Je lehká, zdravá a obvykle je nám vzácná, navodí ojedinělou atmosféru slavnostní večeře v kruhu rodiny a blízkost dlouho očekávaného okamžiku, jakým je rozsvícení stromečku a rozdávání dárků.

Zapečený pstruh, houbový kuba, dietní cukroví

Na Vánoce můžeme i trochu popustit uzdu fantazii a vyzkoušet něco zcela nového. Pokud nejste tak úplně kapřími fanoušky, co takhle zkusit jinou rybu, třeba výtečného pstruha? Je snadno k sehnání a získává si stále větší oblibu.

Čtěte také

Svůj návrat slaví také staročeský houbový kuba a chcete-li si zdravě zamlsat, vsaďte tentokrát na některou dietní verzi vánočního cukroví. Patří k nim třeba lehké kokosové kuličky, vločkové pusinky nebo tzv. "šizené" preclíčky.

Velkým nešvarem je tzv. "zajídání" už tak vydatné štědrovečerní večeře mísami chlebíčků, jednohubek s těžkými pomazánkami.

Dopřejte si lehčí večeři a třeba i nějaký ten kousek dietního cukroví navrch, ale nepřejídejte se večer u televize. Odložte mastné brambůrky a podobné pochutiny.

Ing. Miroslava Teichmanová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Spíš běžte s rodinou na procházku pokochat se vánoční atmosférou a nadýchat se čerstvého vzduchu. Uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe a Vánoce si užijete s dobrým pocitem a bez pálení žáhy. Šťastné a veselé!

Celou radioporadnu s Ing. Miroslavou Teichmanovou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související