Příběh motorkáře, který dostal po nehodě „druhou šanci“. Přežil i díky metodě hradeckých lékařů
Hradečtí záchranáři vozí jako první v Česku a jako teprve třetí v Evropě na palubě vrtulníku plnohodnotnou krev. Transfuzi tak můžou dávat těžce raněným pacientům přímo v terénu. Zdravotnická záchranná služba a hradecká fakultní nemocnice tím zdokonalily projekt RABBIT. Díky němu už dva roky měli lékaři ve vrtulníku krevní přípravky a zachránili několik životů.
„Nehoda na motorce, špatně zvládnutá zatáčka. Skončil jsem ve svodidlech a nastalo tepenné krvácení z pánve," popisuje svůj úraz s pokorou v hlase u své nové motorky Tomáš Matoušek.
Čtěte také
Před dvěma lety byl vůbec prvním pacientem, kterému lékaři a záchranáři v terénu dali krevní plazmu a červené krvinky. I díky tomu dnes žije a nemá žádné trvalé následky.
„Naštěstí byl vrtulník ve vzduchu, naštěstí nastal tento projekt. Když jsme měl možnost se záchranáři mluvit, tak jsem jim ze srdce poděkoval. Moc si jejich pomoci vážím. Dnes tady mohu stát, můžu znovu jezdit na motorce a mohl jsem se poučit ze svých chyb."
Teď je celý projekt posunutý ještě dál
Nyní už je na palubě žlutého vrtulníku s označením Kryštof 6 plnohodnotná krev. Kromě hradecké záchranky ji v Evropě takto záchranáři využívají jen na několika základnách v Norsku a Švédsku.
„Je prokázáno, že pokud tu léčbu pomocí masivního transfúzního protokolu zahájíme do 30 minut od úrazu, tak šance na přežití je vyšší, než když se s tím čeká až do předání pacienta v nemocnici," říká vedoucí lékař hradecké letecké záchranky Anatolij Truhlář.
Čtěte také
Plnohodnotná krev má oproti krevním přípravkům řadu výhod.
„Plná krev je odebrána dárci, jsou z ní odstraněny bílé krvinky a je zchlazena. Čili se s ní neděje vůbec nic. Takže bych to přirovnal třeba k pomerančové šťávě. Vždy je lepší, když si vezmu vymačkaný čerstvý pomeranč, než nějaký prášek na pomeranč a do něj naleji vodu," vysvětluje pro laiky vedoucí lékař oddělení urgentní medicíny hradecké nemocnice Jaromír Kočí.
Krevní transfuzi budou lékaři v terénu dávat při masivním krvácení například při autonehodách, kdy má pacient poraněnou pánev nebo končetiny.
Související
-
Staň se dárcem! Hokejisté klubu Mountfield HK podpořili nábor dárců krve v hradecké nemocnici
Čtveřice hokejistů týmů Mountfield HK v úterý odpoledne podpořila darováním krve na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Hradec Králové nábor nových dárců.
-
Perinatální tkáně - poklad nebo biologický odpad? Proč je dobré mít uloženu pupečníkovou krev!
Mgr. Iveta Minaříková z Národního centra tkání a buněk v naší radioporadně. Proč je dobré mít uloženu pupečníkovou krev anebo tkáň pupečníku dítěte? Dá se využít placenta?
-
Co na vás prozradí vaše krev? Jako dárce krve, daruješ někomu život a to nejcennější co máš
Hematolog a transfuziolog MUDr. Vít Řeháček v naší radioporadně na téma: co o nás prozradí naše krev? Proč se stát dárcem krve?
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.