Prachovské skály v Českém ráji navštíví denně stovky turistů. Ne všichni se ale chovají slušně

31. červenec 2023 10:36

Strážci Prachovský skal na Jičínsku denně řeší problémy s neukázněnými turisty nebo následky jejich nevhodného chování. I proto kontrol v přírodní rezervaci přibylo. Na tu dnešní vyrazila s ochránci přírody i reportérka Kateřina Kohoutová.

Čtěte také

V tuto chvíli jsme vyrazili od vstupní brány směrem k Točenici, což je jakýsi rozcestník, kde si můžete vybrat, kudy se vydáte dál. Podle strážce Prachovských skal Miloše Zemana nás čekají místa, která s oblibou vyhledávají cyklisté. A to i přesto, že tady, v celé přírodní rezervaci, je přísný zákaz jízdy na kole.

Dalším místem by potom měl být rozcestník, kde se v posledních dnech doslova kupí kamenní mužíci. Takže uvidíme, co nás při cestě za nešvary v přírodě ještě čeká.

Jaké komplikace řeší strážci v těchto dnech nejčastěji? A kolik už udělili pokut?

Podle strážců skal jsou velké komplikace právě s již zmíněnými kamennými mohylami. Protože turisté je staví doslova tam, kde se jim zachce.

Čtěte také

Přemisťují malé i velké kameny a staví je na sebe. Podstatné je to, že tím nenávratně poškozují přírodu.

Velký boj je tu potom také s některými bezohlednými lidmi, kterým v podstatě nic neříkají odpadkové koše. Už na prvním úseku, kterým jsme prošli, bylo vidět na zemi papírové kapesníčky. Zkrátka někteří lidé neumí po sobě v přírodě uklidit. A strážci také už naráží na nové, čerstvě vyryté nápisy na skalách. To už ale bohužel nelze dát do původního stavu.

Co se týče pokut, ty zatím žádné nepadly. Protože podle Miloše Zemana je velký problém chytit někoho takzvaně přímo při činu. Často jsou totiž následky objeveny až potom, co turisté odejdou.

Čtěte také

Práci strážcům skal nepřidělávají ovšem pouze neukáznění turisté, ale i někteří řidiči.

Je to z toho důvodu, když se zaplní hlavní parkoviště před vstupní branou do Prachovských skal, tak míst na zaparkování je už opravdu velmi málo. A je zapotřebí, aby řidiči dbali pokynů pracovníků skal, kam je pošlou. Jenže někteří si s tím hlavu nelámou a nechají své auto stát klidně někde u silnice nebo na kraji lesa.

V tu chvíli se může stát, že jejich automobil by mohl překážet například vozidlům integrovaného záchranného systému nebo těžké technice, která v lesích pracuje. Každopádně podle strážců je nutné v takovém případě zavolat policii, která následně takovému řidiči udělí pokutu.

Spustit audio

Související