Popadané a vyvrácené stromy. Tak to teď vypadá na některých turistických trasách v Krkonoších

17. listopad 2020 10:04
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Strážci Krkonošského národního parku s kolegy z lesních správ zprůchodňují turistické cesty

Pokud se vydáte na túru do Krkonoš, měli byste být na cestách opatrní. Kvůli nedávnému silnějšímu větru a podmáčenému terénu jsou některé úseky tras neprůchodné. Strážci národního parku s kolegy z lesních správ cesty zprůchodňují. Vše musí stihnout do příchodu zimy. Pak už se do těchto míst nedostanou.

Čtěte také

„Nacházíme se na cestě od Boudy Na Pláni k povalům. Cesta je prakticky neprůchodná. Je tady teď velké množství polomů a vývratů," strážce Michal Štěpánek ukazuje následky řádění silného větru a vydatných dešťů.

Po této cestě běžně projde hodně turistů, teď jim ale tady podle strážce Štěpána Votavy hrozí nebezpečí.
„Hlavně z toho důvodu, že některé stromy jsou nakloněné a polovyvrácené. Hrozí jejich pád na pěší turisty."

Kolem je dost zaklíněných stromů a větví, velká opatrnost je tedy na místě.

Strážci Krkonošského národního parku s kolegy z lesních správ zprůchodňují turistické cesty

„Musí si člověk nejdříve strom pořádně prohlédnout, zhodnotit různé tahy a tlaky. Kolikrát se mohou ty vývraty zvednout, různě vypružit. Může to skřípnout pilu, cokoliv nebezpečného se může stát," vysvětluje Michal Štěpánek, který bere do ruky metry a začíná kmen položeného stromu na pravidelné kusy.
„Odházíme na bok větve a jdeme dál."

Čtěte také

Stromy je potřeba stihnout odstranit nejen z turistických ale hlavně také běžeckých tratí.
„To jsme primárně odstranili ve spolupráci s lesním personálem a hajnými. Jde zejména o údržbu hlavní magistrály."

Pořezané dřevo i větve dávají strážci vedle tras, odveze se s největší pravděpodobností až na jaře. To, že by se do něj teď pustil lýkožrout, už nehrozí.

„Kůrovec se teď zazimuje, to znamená, že určitá stádia přežívají v kůře a v hrabance. Začne se rojit až na jaře se stoupající teplotou, " dodává Štěpán Votava.

Spustit audio

Související