Truhláři v Krkonoších začali opravovat poškozená turistická značení. Kolik práce je teď čeká?

14. listopad 2020 08:38
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pracovníci truhlárny ve Svobodě nad Úpou se pustili do oprav poškozeného turistického značení

Pracovníci truhlárny ve Svobodě nad Úpou se pustili do oprav poškozeného turistického značení. Většinu cedulí už strážci Krkonošského národního parku před zimou odvezli a právě ty nejvíc poničené je potřeba dát do pořádku. Truhláře kromě toho čeká i výroba nových herních prvků, které se objeví na naučných stezkách v našich nejvyšších horách, a také laviček. 

Čtěte také

Vedoucí truhlárny Luboš Bím drží v ruce informační ceduli z Černého dolu, která už na první pohled vypadá dost poničeně.
„Tato cedule se bude muset celá přebrousit. Je rozpraskaný lak, ten se musí sundat dolů a celá tabule přebrousit. Vypadá to, že gravírování je v pořádku, že se nebude muset předělávat. A nakonec se vše znovu nalakuje."

Bere přepravku a probírá další dřevěné značky, které už strážci přivezli z terénu.
„Některé značky jsou rozpraskané, takže tam se dávají celé nové spárovky a vše se dělá vlastně úplně nové. Další, které mají jen porušenu povrchovou úpravu, tak se znovu přebrousí a nalakují."

Pracovníci truhlárny ve Svobodě nad Úpou se pustili do oprav poškozeného turistického značení

Loni tady truhláři přes zimu opravili kolem 200 poškozených cedulí. Letos je podle vedoucího čeká víc práce.
„Teď už dochází k opravám velkých panoramat. Protože ty už mají za sebou pět let, takže jsou už docela zničené. Tedy čekáme, že bude nyní zapotřebí tyto velké desky opravit."

Čtěte také

Truhlář Pavel ukazuje, kupy nařezaných fošen, které už jsou připravené na nové značky.
„Velikost je zhruba 120 na 60. A je to z více kusů. Protože, kdyby se to nechalo v celku, tak by se to mohlo prohýbat."

Truhláři také opravují i velké dřevěné stojany, ve kterých jsou umístěny mapy.

„Vnitřní výplň, která je z palubek, tak nabobtnala. Tak aby to bylo hezké, čisté a rovné, musí se to malinko znovu upravit," říká Zdeněk Šorf.

Truhláře kromě oprav čeká také výroba nových herních prvků nebo laviček, které se v horském terénu objeví na jaře.

Spustit audio

Související