Pojďte do muzea a přitom zůstanete doma! Hradecké Muzeum východních Čech nabízí své výstavy online
Muzea jsou sice v současné době pro veřejnost uzavřena, ale Muzeum východních Čech v Hradci Králové jako možnost udržet kontakt se svými návštěvníky začalo nabízet virtuální prohlídky svých výstav online, prostřednictvím svých webových stránek.
První zpřístupněnou výstavou je OKOLO HRADCE ANEB HRADEČÁCI NA KOLE. V příštích dnech budou přibývat další. Pro zájemce budou k dispozici odborné video přednášky, ale vzniknou i vzdělávací produkty pro školy.
První online výstava „Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole" nabízí prostřednictvím 360 stupňových fotografií prohlídku původní stejnojmenné statické výstavy, která byla zpřístupněna v roce 2019 po znovuotevření opravené historické Kotěrovy budovy na Eliščině nábřeží.
Čtěte také
Přináší nejen pohled na unikátní „velocipedy", které lidé v průběhu historie jízdního kola vynalezli, ale především na období první republiky, kdy se jízdní kolo stalo neodmyslitelnou součástí téměř každé hradecké rodiny a bylo také běžným dopravním prostředkem v okolních městech a obcích.
K vidění jsou kola pro cestu do práce, do školy, na výlet, za sportem nebo speciálně upravená kola pro řadu profesí. Výstava také představuje místní výrobce a prodejce kol, mechaniky a živnostníky, kteří se jízdním kolům věnovali v této, pro naše město, unikátní době.
Obě výstavy sestavila kurátorka Muzea východních Čech v Hradci Králové PhDr. Pavla Koritenská. Virtuální prohlídku pak připravili Ing. Monika Borkovcová, Ph.D. a studenti FF UHK - obor Počítačová podpora v archivnictví Jiří Zeman a Zuzana Horníková.
Podle ředitele Muzea východních Čech doc. Mgr. Petra Grulicha, Ph.D., by bez jejich součinnosti nebyl momentálně vznik virtuální verze výstavy možný: „Kvalitní spolupráce s kolegy z univerzity si velice cením, zvlášť proto, že vše dělají ve svém volném čase. Naplno však pracují lidé ze všech oddělení našeho muzea a plní, i přes zpřísněný režim, všechny své ostatní úkoly. Vystavovat ale nemůžeme. Jenže lidé by měli mít možnost potěšit se z krásy muzejních exponátů, zejména v této nelehké době. Proto jsme se rozhodli, kompletně všechny výstavy, které se nyní v muzeu nacházejí, postupně převést do digitální podoby a zdarma - po dobu uzavření- nabídnout veřejnosti."
Čtěte také
Koncept online výstav návštěvníkovi nabízí prohlídku fotografií, dokumentů, sbírkových předmětů, případně i audiovizuálních materiálů spojených s danými výstavami.
„Virtuální prohlídková trasa je založena na principu skládání panoramatických fotografií a umožňuje návštěvníkovi volný pohyb výstavou s možností získání doplňkových informací na trase. To vše je uzpůsobeno samozřejmě i pro mobilní telefony a tablety. Mám radost z toho, že spolu se studenty mohu muzeu pomoci s využitím technologií, které studenti během studia poznávají," říká za tvůrce virtuální části Martina Borkovcová z Katedry pomocných věd historických a archivnictví FF UHK.
Speciální součástí on-line nabídky MVČ pak budou produkty pro školy. Ty také teprve vznikají. Na jejich realizaci se kromě muzejních edukátorů podílí navíc pedagogové z jedné ze spolupracujících základních škol.
Všechny tyto produkty budou zároveň dostupné prostřednictvím sociálních sítí. Sekci virtuální výstavy je možné otevřít přes webové stránky Muzea východních Čech v Hradci Králové nebo přímo zde: https://muzeumhk.cz/program/vystavy-online.html
Muzeum bude paralelně také zveřejňovat online přednášky pro veřejnost na různá témata, která zprostředkují muzejní vědci.
Práce v muzeu s jeho uzavřením pro veřejnost nepřestala a v řadě případů se s karanténou ani nijak zvlášť nezměnila.
„Ostatně výstavnictví tvoří méně než polovinu agend našeho muzea", doplňuje ředitel Petr Grulich. „Většina pracovníků má samozřejmě minimálně dílčí home office. Nicméně například archeologové a přírodovědci jsou nadále v terénu, protože stavby ani příroda nečekají. Historici a pedagogové pracují z domu, stejně tak konzervátorky a dokumentátoři si práci domů odnesli. Dělnické profese do práce z významné části chodí a připravují pracoviště na moment znovuotevření či zabezpečují nezbytné činnosti v podobě péče o stroje, které velmi často musí běžet nepřetržitě. Zároveň byla zahájena i rekonstrukce Muzea války 1866. Na tzv. překážkách jsou v téměř 70ti hlavém muzeu pouze jednotlivci."
I přesto se muzeum zapojilo také do šití roušek, kdy odběratelem byl odbor sociálních věcí Královéhradeckého kraje. Pro jím zřizovaná zařízení, ale také pro rodiny zaměstnanců muzea a jejich okolí, tak zaměstnanci dosud ušili na 500 kusů roušek.
Související
-
Secesní perla září! Oprava budovy Muzea východních Čech v Hradci Králové se blíží do finále
Historická budova Muzea východních Čech je těsně před dokončením oprav. Ty trvaly téměř rok a vrátily budově i interiérům původní lesk. Některým částem doslova.
-
Uprostřed Koruny české. V Hradci Králové se můžete vrátit do časů gotiky a počátků renesance
Unikátní soubor východočeského gotického a raně renesančního umění můžete od dnešního dne obdivovat v Muzeu východních Čech v Hradci Králové.
-
Výročí roku 2020: Josef Gočár, Karel Čapek, Božena Němcová, TGM, zrod ústavy i armády, konec StB
Rok 2020 před začal a my už víme, že pravděpodobně přinese brexit, letní olympiádu v Tokiu nebo americké prezidentské volby. Víme, že je přestupný a má 251 pracovních dnů.
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.