Pod šikovnýma rukama Evy Tatouškové vzkvétají staré české kroje, jaké šije v Čechách málokdo
V našich nedělních Návštěvách se celý nadcházející měsíc budeme vydávat společně s Eliškou Pilařovou za mistry řemesel. A to těch slavných i téměř zapomenutých. Ta dnešní nás zavede do Nového Města nad Metují. Tam už na nás čeká paní Eva Tatoušková, která nejen sbírá staré lidové kroje, ale také je podle dávných postupů a střihů umí šít.
Eva Tatoušková se věnuje výrobě lidových krojů. Některé opravuje a jiné vytváří znovu v jejich historických podobách jako nové.
Šikovná paní krejčová odhaduje, že ušila dalších více než sedmdesát dobových oděvů. Dokonce si ji vybírají i muzea pro šití krojů do jejich expozic.
Mezi zákazníky Evy Tatouškové patří například folklorní soubory Padoláček z Hronova, Červánek a Doubek z Hradce Králové, Karmazin z Pardubic, Jizera z Liberce, Ondráš z Brna, Prácheňský soubor, Národopisný soubor Kohoutek z Chrudimi a taneční soubor Dvorana z Prahy.
Novoměstská dílna Evy Tatouškové je plná vzácného i současného umění.
Další modely byly ušity pro skanzen Krňovice, muzea v Jaroměři, Poličce a Podřipské muzeum.
Související
-
Opasek vyšívaný pavím brkem, to je 350 hodin unikátní práce. Byl součástí orlickohorských krojů
Vyšívaní pavím brkem je unikátní technika, pomocí které byly dávno v historii zdobeny kožené opasky. Ty byly součástí orlickohorských krojů.
-
Dana Holmanová nazdobí neopakovatelnou plastickou bílou krajkou každé své perníkové srdce
Na nádvoří novoměstského zámku můžete v některých prázdninových dnech vidět při práci perníkářku Danu Holmanovou, držitelku ocenění Nositel tradic a Zlatý kolovrat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.