Dana Holmanová nazdobí neopakovatelnou plastickou bílou krajkou každé své perníkové srdce
Na nádvoří novoměstského zámku můžete v některých prázdninových dnech vidět při práci perníkářku Danu Holmanovou, držitelku ocenění Nositel tradic a Zlatý kolovrat. Ve stínu podloubí zdobí perníčky a kdo se chce něčemu přiučit, nebo se na cokoliv zeptat, dostane se mu zasvěcené rady a odpovědi.
A samozřejmě si může i vybrat a drobným dárkem udělat někomu radost, jako paní Mladena, kterou redaktorka Romana Pacáková oslovila, když vybírala mezi perníkovými písmenky.
Čtěte také
Dana Holmanová se tvorbě zdobených perníků věnuje dvacet let. O letošních prázdninách byla několikrát hostem na zámku v Novém Městě nad Metují, kde ochotně zasvěcovala do starého perníkářského řemesla všechny zájemce, kteří přišli její umění obdivovat.
Nejčastěji odpovídala na otázku, z čeho a jak připravit polevu, aby zdobení šlo hladce a linka byla jedna jako druhá. Když má poleva tu správnou konzistenci, pak už stačí jen se naučit, jak správně táhnout linku, a neúnavně zdobit a zdobit, aby vám do ruky přešel ten správný „grif".
Inspirace je všude kolem nás
Studnice nápadů u perníkářky Dany Holmanové nevysychá.
Čtěte také
Přejete si perníkovou chaloupku, plachetnici, Eiffelovku nebo dinosaura? Není problém. Na přání upeče a ozdobí cokoliv.
Ale ve své umělecké tvorbě čerpá nejvíce z lidového umění. Lásku k němu v ní probudila její moravská babička, která ji od malička učila vyšívat. A tak není náhoda, že perníky, které jí vznikají pod rukama, vypadají často jako lidové výšivky.
Zdobí bílou polevou, její specialitou je krajkové a plastické zdobení a také zdobení s použitím modrotisku.
Podkrkonoší je tradiční perníkářský region
Dana Holmanová žije v Třebihošti u Miletína a Podkrkonoší považuje za tradiční perníkářský kraj. Perník je doma nejen na Pardubicku, ale i v kraji pod horami. Třeba ve Vysokém nad Jizerou žily celé generace skvělých perníkářů s osobitým uměleckým rukopisem.
Jak pod rukama Dany Holmanové vznikají malá perníková umělecká díla můžete na nádvoří zámku v Novém Městě nad Metují vidět také v úterý 18. srpna po celý den. A pokud o posledním prázdninovém víkendu navštívíte novoměstskou ZÁMECKOU NOC 29. srpna od 19 hodin, můžete se s jejím perníkářským mistrovstvím setkat i tam.
Související
-
Nahlédneme společně pod šikovné ruce dvěma řezbářům. Díky nim stále žije tradice našeho modrotisku
V Expozici textilního tisku ve Dvoře Králové nad Labem si lidé mohou prohlédnout celoživotní dílo dvou oceNěných místních řezbářů Milana Bartoše a Jaroslava Pluchy.
-
Vamberecké krajce se zapsáním na seznam statků tradiční lidové kultury otevírají nové možnosti
Nedávné zapsání vamberecké krajky na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky otevírá tomuto 400 let starému umění nové možnosti do budoucna.
-
Modrobílé vzory, jejichž tradice odolává času - to je modrotisk
Snad v každém větším městě Čech a Moravy se v minulých třech staletích vyráběl modrotisk. Do tajů jeho vzniku, umění řezby forem i bohatství starých i současných vz...
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.