Pod rukama Jany Jarchovské „ožívají“ figurky ze šustí zachycující tradiční činnosti obyčejných lidí

24. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pod rukama Jany Jarchovské vznikají nádherné figurky ze šustí

Paní Jana Jarkovská z Třebechovic pod Orebem získala ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje 2017 za výrobu figurek z kukuřičného šustí. O jejích radostech, starostech i plánech natáčela redaktorka Eva Boudová.

Jana Jarchovská se narodila v Broumově, ale oba její rodiče pocházejí z jižního Slovenska. Její prarodiče tam měli malé hospodářství, kde kromě jiného pěstovali také kukuřici, kterou dokázali beze zbytku zpracovat.

Čtěte také

Paní Jana u svého dědečka trávila nejedny prázdniny, a tak už od dětství získávala dobré základy, jak kukuřičné šustí využít. Samostatně se tvorbě figurek začala věnovat v roce 1998. Pod jejíma rukama vznikají figurky zachycující tradiční činnosti obyčejných lidí - sklizeň jablek, praní prádla, sušení sena…, ožívají řemesla známá i téměř zapomenutá - například pekaři, dráteníci, bednáři a mnoho dalších.

Paní Jana ze šustí vyrábí také betlémy, které jsou součástí nejen soukromých sbírek u nás i v zahraničí, ale najdete je také v našich muzeích - ve Svitavách nebo v Třebechovicích pod Orebem.

V muzeích vystavuje například jedinečný soubor nazvaný Rok na vsi, ten znázorňuje zvyky, tradice a činnosti na venkově jako jsou masopust, Velikonoce, pálení čarodějnic, dožínky, i zpívání koled.

Výroba figurek a předmětů z kukuřičného šustí

Využívání kukuřičného šustí k výrobě užitkových předmětů a dekorativních figurek bylo rozšířené zejména v oblastech, kde se pěstovala kukuřice, především na jižní Moravě a na Slovensku.

Čtěte také

Kukuřičné šustí patří k snadno zpracovatelným materiálům, přesto vyžaduje určitou manuální zručnost a zkušenost.

Při zpracování se využívají listeny kukuřičných klasů různé kvality i délky. Základem pro výrobu pletených předmětů jsou dřevěné formy nebo rámy různých tvarů, s jejichž pomocí se vyrábí tašky, košíky, podložky, obaly nebo kabelky.

K výrobě figurek se kromě šustí používá ohebný drát, který tvoří základ figurky, kousek vaty na hlavičku, koudel na vlásky a další různé materiály na výrobu doplňků (dřevěné kousky, fazolky, látka, sušené květiny).

Pod rukama Jany Jarchovské vznikají nádherné figurky ze šustí

Tím hlavním je však snaha vtisknout figurkám dynamičnost a výraz.

autoři: Eva Boudová , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...