Pod kostelem sv. Ducha v Dobrušce byla nalezena neznámá hrobka. Překvapila svojí velikostí i stářím
Odborníci provedli geofyzikální průzkum v kostele svatého Ducha v Dobrušce na Rychnovsku. Ověřovali tak stáří kostela a zjišťovali, jestli jsou pod podlahou skryté dutiny. Jednu významnou jim podařilo objevit a zachytit kamerou. Jde o doposud neobjevenou hrobku, která badatele překvapila svou velikostí a také možným stářím.
Čtěte také
„Cílem průzkumu je, ověřit stáří stavby a přítomnost nějakých dutin, které se nacházejí pod podlahou kostela,“ říká vedoucí Vlastivědného muzea v Dobrušce Pavla Žďárková.
Kde přesně by pod podlahou mohly být dutiny zjišťuje skupina odborníků pomocí georadaru. Průzkum vede geoinformatik Jiří Šindelář. „Je to obdoba zařízení, které se používá například v leteckém průmyslu. Máme dvě antény, jedna vysílá signál dolů kolmo do země, druhá anténa ten signál chytá a my měříme, jak se ten signál rychle šíří a od čeho se odráží.“
Čtěte také
Ani ne pod dvou hodinách začínají pracovníci vrtat do země. Průzkumné vrty potvrzují, že pod podlahou je krypta - velmi zachovalá a výrazně větší než badatelé očekávali. „Čekali jsme hrobku pro jednoho člověka, velkou maximálně 2 x 1 metr. Ale tím druhým vrtem se zjistilo, že hrobka má skutečně velké rozměry, 5 x 3 metry. A je v ní uložen jeden pohřeb v dřevěné rakvi.“
Průzkumníci si chtějí objev podrobněji prohlédnout a natočit. Aby dovnitř dostali kameru s vyšším rozlišením, musí udělat další vrt - tentokrát širší. „Teď se kolega snaží rozšířit onen průzkumný vrt na 35 milimetrů v průměru. Abychom mohli dovnitř zavést sondu.“
Komu rakev patří se zatím neví
Na základě písemných pramenů odborníci nejprve předpokládali, že je v hrobce pohřbený rytíř Andreáš Nejman z Ryglic a Löwensteinu. Jeho náhrobník z roku 1639 je historicky nejcennější památkou v areálu. Při zkoumání sondou ale zjistili, že nalezená rakev vykazuje gotické prvky.
Čtěte také
Podle Pavly Žďárkové je tedy objev možná mnohem starší a významnější než se očekávalo. „Zajímavý je tvar rakve. Gotika je typická tím zešikmením. Když si představíte gotický oblouk, tak evokuje sepjaté modlící se ruce věřícího člověka. A tím pádem bychom se pohybovali datačně někde úplně jinde, než v 17. století, kde jsme si mysleli.“
Komu rakev patří a z jakého období pochází tedy zatím není jisté, potvrzuje archeolog Bohumír Dragoun z Muzea a galerie Orlických hor. „Nyní je potřeba shromáždit veškerá základní data a požádat badatele, kteří se specializují na různá témata a obory, aby se k tomu vyjádřili. Potom se domluvíme, co bude dál.“
Výsledky průzkumu vědci vyhodnotí a poté publikují. Žádné další zásahy do budovy kostela svatého Ducha v Dobrušce na Rychnovsku ale neplánují. Podlahu dají do původního stavu.
Související
-
Ve městě a na zámku. Dobruška v čase třicetileté války jako zrcadlový obraz světa a společnosti
Zavedeme vás do Dobrušky a do Parlamentní knihovny, ale třeba i do Hradce Králové, kde se náš dnešní host narodil, vystudoval a na zdejší univerzitě pracoval jako kancléř.
-
Každému doporučuji vystoupat 100 schodů na radniční věž, otevře se vám úžasný pohled na Dobrušku
Vypravíme se do Dobrušky, druhého největšího města na Rychnovsku, které leží v krásné, malebné krajině a proslavil ho Jiráskův román F. L. Věk.
-
Dobruška nežije jen vzpomínkami na F. L. Věka a Františka Kupku. Chce nové byty i krytou halu
Dnešním hostem Českého rozhlasu Hradec Králové je starosta Dobrušky Petr Lžíčař, zvolený za Sdružení nezávislých kandidátů Veřejnost pro všestranný rozvoj Dobrušky.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Některé toky na severní Moravě odpoledne dosáhly padesátiletého průtoku. Hladiny dál stoupají
-
Hasiči mají jiné úkoly, než tahat hlupáky z vody, kritizuje povodňovou turistiku starosta Frýdlantu
-
PŘEHLED KRAJŮ: Stav nebezpečí, stoupající hladiny i výpadky proudu. Jaká je ve vašem regionu?
-
Stoletá voda v Moravskoslezském kraji? Podívejte se, kam až může v jednotlivých městech dosáhnout