Co skrývá krypta kostela sv. Václava v Dobrušce? Na unikátní průzkum se těší historik Jiří Mach

15. říjen 2015

Jiří Mach, ředitel Vlastivědného muzea v Dobrušce a autor mnoha zajímavých knih, si rozuměl ve studiu s Jakubem Schmidtem. 27. října začne nedestruktivní výzkum krypty kostela. sv. Václava v Dobrušce. Iniciátorem je právě Jiří Mach.

Lásku k dějinám mu vnukl tatínek, pan učitel, který vše vyprávěl jako pohádku.

"Rád bych se setkal se zdejšími rodáky - s panem Františkem Ladislavem Hekem, ale také s Františkem Adolfem Šubrtem. Dramatikem, prozaikem a divadelním historikem, jedním ze zakladatelů žurnalistiky", říká Jiří Mach, vystudovaný sociolog.

Jiří Mach je nejen ředitelem Vlastivědného muzea v Dobrušce, ale i písmák a kronikář.

Nejvíc rád mám 18. a 19. století, pak také baroko. Ta doba je zajímavá v tom, že se rodil náš národ. Je zajímavé toto období zkoumat. Jiří Mach

"Ano, kronika to je souhrn nejdůležitějších událostí za uplynulý rok, které se staly. Jsem již šestým písmákem! Mám velký příklad v kronikáři Pišlovi, který byl kronikářem v Rakousko-Uhersku a za první republiky," usmívá se Jiří Mach.

Byl již nějaký průzkum krypty kostela dělaný v minulosti? A co od něj odborníci očekávají nyní?

"Žádné průzkumy dosud nebyly! Byla jen v 19. století předělána podlaha a při té příležitosti došlo k odkrytí hrobek. Jsou tam dokonce krypty dvě, jedna šlechtická a druhá kněžská", upřesňuje Jiří Mach.

Čtěte také

Již brzy začne zkoumání krypty kostela sv. Václava v Dobrušce. První písemný doklad o kostele je z roku 1350. Součástí kostelního areálu je také raně barokní zvonice. Stará kostelní krypta dosud ukrývá pozůstatky nejstarších donátorů - pánů z Dobrušky a prvních Trčků z Lípy.

Jiří Mach, ředitel Vlastivědného muzea v Dobrušce a autor mnoha zajímavých knih, si rozuměl ve studiu s Jakubem Schmidtem

Co to znamená nedestruktivní výzkum?

"Jde o to, že georadar zjistí rozsah všech podzemních prostor a určí, kde bude nejoptimálnější umístit sondu. Vyvrtá se díra o velikosti asi 2 centimetry, do krypty se vsune teleskopické rameno s kamerou a světlem a nasnímá všechno, co tam uvnitř je", těší se Jiří Mach.

A proč se krypta neotevře celá?

"Jednak pan děkan by nebyl nadšený, kdyby mu někdo chtěl rozkopat kostel a jednak tento nedestruktivní výzkum umožňuje skutečně zachytit autentickou situaci. Jakmile se tam někdo spustí, do něčeho šlápne, tak může něco poškodit", vysvětluje Jiří Mach.

A na závěr dodává: "Výzkum začne za 14 dní. Nebude to pro veřejnost, budou tam přizváni jen sponzoři a odborníci z památkového ústavu. Ti pak vše vyhodnotí. O celém projektu bude natočen film z regionální televize."

A také Český rozhlas Hradec Králové bude u toho!

autor: jak
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka