Počet porodů v rychnovské porodnici stoupá, letošní duben byl dokonce rekordní

6. květen 2020 10:24

Dubnové porodní statistiky jasně ukazují, že rychnovská porodnice se těší stále většímu zájmu budoucích maminek. Rodinné prostředí a přátelský přístup personálu přilákal v uplynulém měsíci 64 rodiček. Za letošní první čtyři měsíce se v rychnovské porodnici uskutečnilo 205 porodů, což je o téměř 20 % více než ve stejném období loňského roku. 

Čtěte také

„Narůstající počet porodů v naší rychnovské nemocnici je jednoznačným výrazem jednak profesionality a vlídnosti rychnovského gynekologického oddělení a jeho personálu, ale pro mne i radostným důkazem vzrůstající důvěry maminek a tatínků v tuto naší nemocnici,“ vysvětluje si vzrůstající trend náměstek hejtmana zodpovědný za krajské zdravotnictví, Ing. Aleš Cabicar z TOP 09.

Kvůli zákazu návštěv v českých nemocnicích se v první polovině měsíce maminky u porodů nemohly opřít o své partnery, tím více pro ně byl důležitý přístup personálu.

„Naše porodní asistentky měly o to náročnější roli, když se snažily maminkám nahradit nepřítomnost jejich partnerů. Děkuji jim za to, že v této nelehké době pracovaly naplno a se skvělým přístupem. Děkuji také maminkám, že nám v tomto období zachovaly svou přízeň,“ říká vrchní sestra rychnovské porodnice, Eva Tobišková.

V porodnicích v Libereckém kraji už můžou být otcové opět u porodu (ilustrační snímek)

V průběhu celého měsíce dubna se v rychnovské porodnici narodilo 35 dívek a 29 chlapců. Největším miminkem byla holčička s váhou 4530 g.

Čtěte také

Zajímavostí je také to, že rodiče dětem v tomto období dávali originální jména, která se opakovala jen výjimečně.

Několik novorozenců se stalo nositeli staročeských jmen jako František, Antonín, Metoděj či Anna, Barbora a Veronika, další se naopak budou za několik let podepisovat jmény méně obvyklými: Alexia, Adina, Milanny, Lily či William.

Většina maminek přijela do porodnice z blízkého okolí. Rodičky ze vzdálenějších míst zdůvodnily svou volbu tím, že chtějí rodit v menší, rodinné porodnici.

Rychnovská porodnice je držitelem certifikátu Baby Friendly Hospital. V roce 2018 se tu od ledna do dubna narodilo 212 dětí, ve stejném období loňského roku zaznamenala porodnice pokles na 173 porodů. Za celý loňský rok přišlo v rychnovské nemocnici na svět 537 dětí. Na podzim letošního roku čeká porodnici rekonstrukce dvou porodních boxů a sekčního operačního sálu, s odhadovanými náklady 12 milionů korun, která má za cíl vytvořit ještě příjemnější a přátelštější prostředí pro nastávající maminky.

autor: baj | zdroj: Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje a.s.
Spustit audio

Související