Porodnice v Rychnově se zavírat nebude, kraj sehnal lékařku. Ale jen do poloviny příštího roku

25. září 2018 11:09

Královéhradecký kraj odvrátil hrozbu uzavření porodnice a dětského oddělení v rychnovské nemocnici. Na konci minulého týdne se sice zaměstnanci dozvěděli, že oddělení končí, nakonec ale vedení nemocnice našlo lékařku s potřebnou atestací. Ta by během úterý měla podepsat smlouvu, pravděpodobně ovšem zůstane jen do poloviny příštího roku. 

Nedostatek personálu ohrožuje chod rychnovské porodnice. Zdravotnický holding hledá řešení

Miminko

Některá oddělení krajských nemocnic dlouhodobě bojují s nedostatkem personálu. Jejich provoz se zatím daří udržet, avšak mnohdy za cenu přetížení současných zaměstnanců. Porodnice v Rychnově nad Kněžnou je bohužel jedním z nich. Dlouhodobě se zde nedaří sehnat atestované lékaře, chybí i zástupce primáře oddělení. Probíhají tedy jednání s okolními porodnicemi o spolupráci a plánuje se krizový scénář. 

Nemocnice v Rychnově nad Kněžnou organizačně patří pod Oblastní nemocnici Náchod a s nedostatkem lékařů bojuje už delší dobu. Ještě v pondělí ráno to vypadalo, že po odchodu bývalého primáře do důchodu bude nutné uzavřít dětské oddělení a tím kvůli legislativě i porodnici.

To vzbudilo z velké části negativní ohlasy a přinutilo vedení nemocnice a zástupce Krajského úřadu znovu oslovit některé potenciální zájemce. Jedním z nich je i lékařka s potřebnou atestací, která doteď chodila na oddělení v průměru dvakrát týdně, nakonec se ale rozhodla, že vezme větší úvazek a díky tomu může zůstat oddělení v provozu. Jak ale upozorňuje náměstek hejtmana zodpovědný za zdravotnictví Aleš Cabicar z TOP 09, jde zatím jen o dočasné řešení, lékařka podepíše smlouvu pouze na dobu určitou.

„Jednání s paní doktorkou probíhají na úrovni výpomoci do poloviny příštího roku. Pro nás to představuje intenzivní práci těch 6 - 7 měsíců na tom, abychom personálně posílili lékařský tým v rychnovské nemocnici."

Lékařkou, která má nastoupit místo zástupce primáře oddělení, je Marie Linhartová. V Rychnově nad Kněžnou má svoji zavedenou pediatrickou praxi. Tu nechce opustit, a právě proto souhlasila pouze s dočasnou výpomocí jen do poloviny příštího roku. Podle svých slov nechce, aby nemocnice o důležitá oddělení přišla a dává vedení nemocnice, popřípadě celému Krajskému zdravotnickému holdingu, čas k získání atestovaného lékaře nastálo.

Lékařů je málo a to nejen pro nemocnici v Rychnově nad Kněžnou

Není žádným tajemstvím, že prakticky všechna zařízení v republice mají s nedostatkem lékařského, ale i nelékařského personálu velké problémy. Podle Aleše Cabicara se tak podobná situace, jaká nastala v Rychnově nad Kněžnou, může brzy opakovat i jinde.

„Protože u lékařů v pediatrických oborech víc než kdekoliv jinde platí, že lékaře a lékařky máme v poměrně pokročilém věku, kolikrát před důchodem. A je otázkou času, kdy podobné problémy budeme mít i v našich ostatních nemocnicích."

Problémy jsou nejen v pediatrii, ale i v dalších oborech. V zařízeních, která provozuje Zdravotnický holding Královehradeckého kraje, což jsou nejen nemocnice, ale třeba i Léčebny dlouhodobě nemocných, aktuálně chybí zhruba 70 lékařů a 80 sester. Potenciální noví zaměstnanci mají podle vedení kraje často naprosto nereálné finanční požadavky, které vysoko překračují možnosti nemocnic.

Spustit audio

Související