Petr Voldán: Výjimečně pochopitelná touha po průměrnosti

Finance (ilustrační foto)
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Finance (ilustrační foto)

Kdo má na víc, neměl by se spokojit s průměrností. Docela pochopitelná úvaha, kterou už nejednou podpořil také autor ranních glos Petr Voldán. Nicméně dnes je tomu naopak - co je za tímto obratem si poslechněte v dnešní glose Petra Voldána. 

Slýchával jsem to od táty a rád to opakuji - pokud na to máš, pak je škoda být jen průměrným. Naše děti by to mohly potvrdit. Před pár dny jsem si ale uvědomil, že to může platit i jinak. Byla totiž zveřejněna aktuální zpráva o růstu mezd za druhé čtvrtletí tohoto roku. Titulky zavdávaly důvod k radosti - průměrná hrubá mzda poprvé překonala hranici 34 000 korun. Sice jen o stovku a pětikorunu, ale zní a vypadá to pěkně.

Vždycky ale u těchto zpráv čekám po optimistickém “A” i na reálnější a běžnému životu bližší “B”. A to je dodatek, kolik zaměstnanců skutečně na tyto peníze dosáhne a také na tzv. “medián” - což je údaj o mzdě, která je někde uprostřed mezi nejvyšší a nejnižší a lépe tak odpovídá oné průměrné mzdě. Situace pak už najednou vypadá méně bombasticky a výše mezd v daném období se už zdaleka nešplhá k částce vyšší než 34 000 korun. Dokonce ani nepřeskakuje třicet tisíc.

Miláčku, ty jsi zase nakupovala?

Celé dvě třetiny zaměstnanců nemají onu průměrnou mzdu, kterou nastrčila všechna média do čela zpráv a titulků. Dovedu si představit komentáře těch šestašedesáti procent zaměstnanců, kteří berou méně peněz, než stále medializovaný průměr, ke statistické zprávě. Asi by některé nebyly publikovatelné.

Jak rádi by tito lidé - nepochybuji mnozí kvalitní odborníci svých profesí - byli v této disciplíně mzdových statistik průměrnými. Asi by jim ani nevadilo, že nejsou na špici, ten průměr, mající nádech maličko shazující jejich kvality, by jim totiž přinášel do peněženek o pár tisíc korun víc.

Divte se proto, že pro tuto touhu po průměrnosti mám pochopení a vůbec už ji neřadím k uspokojení s průměrnými školními znalostmi nebo průměrnou kvalitou výrobků či práce. Zkrátka, není průměr jako průměr, a tak už raději úspěšný pátek a pohodový víkend.

Spustit audio

Související