Petr Voldán: Pozdě bycha honit

Pozdě bycha honit – tuto poučku pocítí zdá se i někteří Britové, volající krátce po rozhodnutí většiny vystoupit z Evropské unie po novém hlasování. A tak, jak konstatuje v pravidelné pondělní glose Petr Voldán, bylo jejich referendum mnohonásobnou lekcí nejen pro ně, ale i pro nás:

Tajemný „bych“ neexistuje, ale honit jsme ho už chtěli snad všichni. Kdy to šlo vrátit, kdybych to věděl, kdybych to udělal jinak, kdybych si to promyslel. Tady je ten „bych“ – kdybych nebo kdybychom. Jenže, na kdyby se nehraje a asi to nezmění ani víc než 3 miliony podpisů pod peticí, která požaduje nové referendum o členství Británie v unii. Ti kteří to žádají teď také asi „bycha“ honí pozdě. To je velká lekce. Zní – když něco chceš nebo nechceš a máš možnost se k tomu vyjádřit, tak to řekni. Debaty a filosofování v hospodě nestačí – pak je pozdě na „bycha“. To známe dobře i od nás – po volbách všeho druhu. V Británii sice byla účast slušná, ale o členství v unii se nepřišla vyslovit celá čtvrtina lidí. U nás to bývá ještě horší a přitom brblání po hlasování snad ještě silnější.
Lekcí z britského referenda je ale víc – třeba poučení nepoučitelným, že populismus je hodně zrádný. Nicméně funguje. Jednoduchá řešení, rychlá a líbivá, stále na mnohé voliče působí a tak naskakují na lep. Jako ti, kterým vůdce kampaně britského NE členství unii například tvrdil, že 350 milionů liber, které posílají Britové do společné unijní kasy v Bruselu přilepší jejich zdravotnímu systému. Jenže hned po oznámení britského odchodu z unie, přiznal lež – prý to tak nebude. Podobný vypečený agitátor, který vystoupení podporoval argumenty proti přílivu azylantů zase bez uzardění prohlásil, že kdo by čekal nulovou imigraci ze zemí unie, pletl by se.
I proto, že i ne všichni Britové se snaží hledat informace, mít přehled a spoléhají na slibující manipulátory teď mnozí procitají z referenda jako po flámu a nestačí se divit, co všechno rozhodnutí ovlivní. Lekce jako hrom s platností na roky.
Člověk se prý učí celý život. Ale z toho, že „bych“ se dohonit nedá, se snad nepoučí nikdy. A tak už úspěšné pondělí i celý týden.

Publicista Petr Voldán glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete v 6:50 hodin.

autor: pvo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.