Pestrý podzim na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Rádio na cestách i přenosy z radiokavárny

1. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jakub Schmidt, Lada Klokočníková a Jiří Kánský ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Český rozhlas Hradec Králové tentokrát přivítal na vysílacím pracovišti hosty, kteří vlastně vůbec hosty nejsou a posluchači je moc dobře znají. Je to vedoucí programu Lada Klokočníková a také ředitel Českého rozhlasu Hradec Králové Jiří Kánský.

Jiří Kánský a Lada Klokočníková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Tak jaká byla dovolená? Užili jste si léto?
Lada Klokočníková: Dovolená byla krásná. Byla jsem tady v Česku, strávila jsem tři týdny se čtyřletou vnučkou na chalupě v Domoradicích u Vysokého Mýta. Jezdily jsme na plovárnu. A potom jsme byly také tady v Hradci Králové, užívaly jsme si to, cestovaly jsme, bylo krásné počasí. Tedy opravdu krásně jsem si to užívala a tentokrát mi ani moře tolik nechybělo. Děti zkrátka nabíjí energií. Někdy až moc.
Jiří Kánský: A mě potěšilo, že konečně bylo po letech zase léto takové, jak jsem si ho pamatoval z dětství. Kdy prostě krásně svítí slunce, pak zaprší nebo je i bouřka. Letní počasí jak má být.

Jako výhru v soutěži Za písničku snídaničku povezeme teď snídani do jednoho zemědělského družstva. Moc se na to těšíme.
Lada Klokočníková, vedoucí programu Českého rozhlasu Hradec Králové

A jak jsme si užili léto na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové?
Jiří Kánský: Já myslím, že také parádně. Napadají mě především soutěže, které mají naši posluchači hodně rádi. Ty měly opět velký úspěch. Tentokrát jsme jich přinesli celou řadu, byla to letní soutěž Hurá, prázdniny, potom jsme měli soutěž Za písničku snídaničku. A firmy nám píší, kdy zase bude tato populární soutěž.
Lada Klokočníková: Povezeme teď snídani do jednoho zemědělského družstva. Těšíme se na to.
Jiří Kánský: Mně se konkrétně na této soutěži líbí, že jde o spojení dvou programových prvků. Jednak zahrajeme posluchačům písničku a zároveň se zapojují oni tím, že někomu nechávají zahrát pro radost. Nedivím se, že to má takový ohlas. A my rádi snídaně vozíme, protože jsme zatím vždy narazili na bezvadnou partu lidí.

Čtěte také

Pro vás pane řediteli to představovalo také jedno splněné přání.
Jiří Kánský: Ano, byl jsem na stupačce popelářského vozu v Nové Pace.
Lada Klokočníková: Teď se těšíme, že možná pojedeme na traktoru nebo že se podíváme na kravičky. Mají tam krásné velké pole, takže uvidíme.
Jiří Kánský: A velký ohlas měla také soutěž o vstupenky na koncert Vladimíra Mišíka a Michala Prokopa, což byl bezvadný koncert na konci července.

Prázdniny přinesly také samozřejmě řadu reportáží, letních témat, výletovali jsme, jezdili na hrady a zámky. Projeli jsme náš kraj a představili mnoho zajímavých míst a lidí na našich rozhlasových vlnách.
Lada Klokočníková: Letní reportér Ondra Vaňura dokonce vyrážel po celé republice, takže to nebyly jen východní Čechy. Ještě bych ráda připomněla jednu naši pravidelnou akci, každý pátek jsme vařili s šéfkuchařem Radkem Pálkou. A to mělo velký ohlas u posluchačů. Radek Pálka bude ještě také naším hostem v Radiokavárně. Tam bychom měli uzavřít celý cyklus jeho zajímavých kulinářských rad v naší radioporadně, kdy s Blankou Malou a s Janou Kudyvejsovou přinášeli i zajímavé recepty.
Jiří Kánský: Lada zmiňovala pátky, já připomenu neděle, protože v nedělní podvečery jsme vysílali četbu na pokračování z knihy Leoše Šimánka Havajské ostrovy. Tedy ti, kdo mají rádi dobrodružství a cestování, zase měli k dispozici nedělní podvečer.

Čtěte také

Takže jsme i cestovali, přestože se letos moc cestovat nedalo. Léto jsme si prostě užili báječně i s grilováním. Také jste si něco vyzkoušeli?
Lada Klokočníková: No jéje. Ale přiznám se, že přestože nám ve vysílání radili odborníci, jak bychom měli zdravě grilovat, tak jsme přeci jen grilovali i nezdravě... Teď máme co dělat do zimy, abychom všechna ta kila shodili.

Pojďme říct, jak to letos bude s rozhlasovou anketou Šarmantní osobnost roku.
Lada Klokočníková: Šarmantní osobnost měla být na druhý pokus 24. listopadu. Chtěli jsme posluchačům udělat radost, když to nedopadlo v dubnu vzhledem k situaci, která tady u nás je. Ale netušili jsme, že se situace bude opakovat, opět jsou zpřísněná pravidla pro pořádání různých akcí. A tak jsme se rozhodli, že ani 24. listopadu v Kongresovém centru Aldis galavečer Šarmantní osobnost roku nebude. Moc nás to samozřejmě mrzí. Tím spíš, že už bylo prodáno hodně lístků. Všechny vstupenky budou samozřejmě vráceny a pokusíme se udělat třetí pokus v příštím roce, kdy pozveme hned na dvě Šarmantní osobnosti, za rok 2019 i za rok 2020.

Jakub Schmidt, Lada Klokočníková a Jiří Kánský ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Jiří Kánský: Možná si teď někdo doma říká, proč to rušit, vždyť vlastně není nic zakázáno. Je pravda, že nejsou akce zakázány, ale jsou omezené počty. A my vzhledem k tomu, že během let už si tato anketa získala velké renomé, pravidelně vyprodáváme velký sál Aldisu, který má kapacitu 1200 míst. A tam už bychom překročili limit zúčastněných osob. I kdybychom při snaze všemu vyhovět rozdělili prostor do sektorů nebo omezili počet prodaných vstupenek, musíme brát v úvahu, že i orchestr má spoustu členů, a k tomu všichni účinkující. Tedy připadlo nám férovější vůči vystupujícím i vůči našim fanouškům, raději to řešit takto.

Ovšem o samotnou anketu lidé nepřijdou. Hlasovat se může dál.
Lada Klokočníková: Dál se hlasuje. Každý týden v magazínu Šarm losujeme jednoho z posluchačů. Je to celorepubliková anketa, takže píší opravdu lidé z celé republiky, tolik hlasovacích lístků jsme ještě neměli. Takže stále můžete psát a vybírat z 10 nominovaných do konce října. Začátkem listopadu hlasy sečteme, vyhodnotíme vítěze a toho bychom chtěli pozvat k nám do rozhlasu a předat mu cenu. Je to velké zlaté slunce akademické sochařky Dagmar Štěpánkové Černé jako každý rok. A doufám, že nabídneme i velký hodinový rozhovor. A potom vítěze pozveme samozřejmě na galavečer v příštím roce. Doufáme, že už situace bude konečně lepší.

Čtěte také

Jiří Kánský: Uvidíme, jak to dopadne. Ale já bych rád ještě zmínil vysílání z Radiokavárny. To chceme obnovit od září. Tedy už tento pátek 4. září by měla být první Radiokavárna. A chci také uklidnit posluchače, pokud se nic nezmění do konce týdne z pohledu vládních opatření, tak tam vše plně odpovídá současným požadavkům. Jde o malý prostor v kavárně, který má nějakých 30 až 40 míst. Tam rozhodně žádné limity nepřekračujeme. A Lada už tam teď bude mít v pátek prvního hosta.

Lada Klokočníková: Dlouhodobě jsme měli domluvené hosty. Teď v pátek tedy uzavřeme Léto s šéfkuchařem Radkem Pálkou. Příští týden 11. září by měla být naším hostem zpěvačka Jitka Zelenková, která slavila nedávno kulaté jubileum. Potom by to měla být 18. září úžasná Soňa Červená osmnáctého, protože Soňa Červená. Ta v našem studiu přes léto natáčela četbu na pokračování své knihy Stýskání zakázáno. A tak jsme se domluvily, ona má také teď narozeniny, že je oslavíme v Radiokavárně. Potom mám domluvenou Hanku Kynychovou, Helena Vondráčková bude jezdit koncertní šňůru a vydá také novou desku. Také by chtěla přijet k nám do kavárny, takže hledáme vhodný termín. Těch hostů je velké množství. Petr Voldán vydává novou knihu, takže i s ním jsem už domluvená.

Ombudsman Českého rozhlasu PhDr. Milan Pokorný, Ph.D. hostem Lady Klokočníkové v radiokavárně Českého rozhlasu Hradec Králové

Hosté budou jezdit k nám do Radiokavárny. Ale my budeme také jezdit za našimi posluchači. Rádio na cestách jsme také plánovali už od začátku roku.
Lada Klokočníková: Přesně tak. Chtěli jsme jezdit od začátku roku a byl to nápad našich posluchačů. Jednou jsme byli v Dobrušce a tam nám jedna z posluchaček, Renata Moravcová, která je takovou dobrou duší Dobrušky a pořádá tam řadu akcí, říkala, co kdybyste za námi jednou přijeli ještě s dalšími kolegy. Tak jsme si s panem ředitelem řekli dobře, budeme dělat na přání posluchačů klubové výjezdy. Řekneme zájemcům, jak se dělá rádio, přivezeme moderátory, přijedou technici, bude tam i náš hudební dramaturg, který vysvětlí, jak se vybírá muzika a proč hrajeme právě takovou hudbu.

Čtěte také

Jiří Kánský: Já k tomu jen podotknu, že se teď ve čtvrtek 3. září chystáme do Janských Lázní. V této souvislosti jsem dostal e-mail od jedné posluchačky, jestli máme rozum, že v této době vyjíždíme, že bychom měli raději zůstat tady ve studiu. Já ji chci uklidnit, že v Janských Lázních se akce koná na kolonádě pod širým nebem. Odpovídá to všem současným vládním opatřením. Opravdu to není tak, že bychom neměli rozum a dělali něco nezodpovědně.

Chystáme také páteční přímý přenos z huculské farmy na Janově hoře v Krkonoších. Už jsme tam pokřtili 26 rozhlasových koní.
Jiří Kánský, ředitel Českého rozhlasu Hradec Králové

Lada Klokočníková: Teď ve čtvrtek na kolonádě v Janských Lázních budou moderátorky Jana Kudyvejsová a Blanka Malá, šéfkuchař Radek Pálka. Budeme tam mít také písničkáře Lásku, který nám k tomu zahraje. Posluchači si vyžádali vaření s Habadějem, takže Zdena Kabourková bude soutěžit o knížky Vaříme s Habadějem. Připravujeme i brepty, které se nám všem podařily za tu dobu, co jsme v rozhlase. Věřím, že to bude příjemná hodinka.

Jiří Kánský: A já ještě doplním, že pokud se nenastane nic neočekávaného, tak chystáme také páteční přímý přenos z huculské farmy na Janově hoře. Už jsme tam pokřtili asi 26 rozhlasových koní.

Jakub Schmidt, Jiří Kánský a Lada Klokočníková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Je toho hodně, podzim na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové bude zase pestrý. Ať se to všechno podaří. Děkuji Ladě Klokočníkové i Jiřímu Kánskému za rozhovor.
My děkujeme za pozvání. Hezký den.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související