Peníze utržené za 120 vánočních ekologických smrčků se do lesů vrátí v podobě nových stromků

19. prosinec 2019 10:59

I letos na Vánoce nabídla Správa Krkonošského národního parku zájemcům smrčky z krkonošských lesů certifikovaných FSC. 120 stromků pocházelo z celých hor - od Harrachova pod Pec pod Sněžkou. Ve čtvrtek 19. prosince proběhl ve Vrchlabí tradiční předvánoční prodej krkonošských takzvaných ekologických smrčků, o které je velký zájem. 

Čtěte také

Správa Krkonošského národního parku je držitelem certifikátu Forest Stewardship Council (FSC), který deklaruje, že krkonošské lesy jsou obhospodařovány přírodě blízkým způsobem. Díky tomu mohou být i zdejší vánoční stromky, pocházející z prořezávek, označeny nejprestižnějším lesnickým certifikátem FSC.

Za výtěžek z prodeje pak do krkonošských lesů navrátí dřeviny, které v nich chybí: jedle, javory nebo buky. Nabízené stromky pocházely z prořezávek, a tudíž les jejich vyřezáním neutrpěl.

V rámci hospodaření v lese by je stejně bylo nutné vyřezat. Je tedy lepší je vyříznout nyní a nabídnout veřejnosti jako vánoční stromky. Správa KRNAP to vnímá i jako preventivní opatření, aby lidé nechodili s pilkou do lesa.

Strážci Krkonošského národního parku začali vyřezávat takzvané vánoční ekostromky

Lesnické prořezávky jsou ve většině krkonošských lesů zatím ještě nutnou součástí péče o tuto část bohatství našeho nejstaršího národního parku. Jedním z principů šetrného hospodaření v lesích jsou i tzv. výchovné zásahy v lese.

Čtěte také

Lesníci tak lesu pomáhají získat dlouhodobě stabilní prostorovou, druhovou i věkovou strukturu a stát se tak stabilnějším a odolnějším vůči klimatickým podmínkám a škůdcům.

Když se hustý mladý les prořeže, tak stromky, které v lese zůstanou, získají více místa, zesílí a celý les pak bude mnohem stabilnější. Lidé tak nemusejí mít obavu, že by koupí vánočního stromku přispěli k poškozování lesa. Naopak přispěli ke zlepšení stavu krkonošských lesů.

Utržené peníze se totiž příští rok do lesů v Krkonoších vrátí v podobě nových stromků.

Hospodaření podle standardů FSC se odlišuje od běžného lesního hospodaření zejména tím, že nejsou povoleny rozsáhlé holoseče, používání chemických prostředků či pálení klestu v lese. Lesy jsou postupně převáděny na věkově rozrůzněné porosty s větším podílem listnatých stromů a jedle. Budou odolnější před větrnými, sněhovými a kůrovcovými kalamitami. Významný podíl dřeva zůstane v lese k zetlení, ke zvýšení druhové rozmanitosti rostlin a živočichů, k obnově půdního prostředí, lepšímu zachycení vodních srážek (zmírnění povodní) a zdraví ekosystému. Část porostů je vyjmuta z lesnického hospodaření a slouží jako trvalé referenční plochy. Přednostně jsou v lese ponechány doupné stromy jako hnízdiště ptáků. Hospodaření podle standardu FSC klade na správce lesa zvýšené nároky, ale je k přírodě odpovědnější než běžné hospodaření.

autor: baj | zdroj: Správa Krkonošského národního parku
Spustit audio

Související