Pěstitelé už připravují předvánoční prodej stromků. Musí je vyřezat, roztřídit, ale také označit

Pěstitelé už připravují předvánoční prodej stromků
Pěstitelé už připravují předvánoční prodej stromků

Stále víc lidí dává přednost tradičnímu živému vánočnímu stromku před umělým. I když je na nákup ještě dost času, na většině plantáží teď začíná náročné období prořezu a třídění, aby vše bylo do začátku prosince připravené. V Houdkovicích na Rychnovsku už proto začali s prořezem prvních borovic. 

„Tenhle stromek vezmeme taky. Teď jsou už nařezány borovice a začínáme se věnovat jedličkám," říká Magdaléna Michlová, která na plantáži v Houdkovicích na Rychnovsku dohlíží na prořez i přípravu prvních stromků pro vánoční trh.
„Začíná se těmi vyššími a postupně se dostáváme k menším stromečkům, aby měli ještě víc času nasát dostatek vláhy do poslední chvíle."

Poslední jsou na řadě smrčky, o které v poslední době přestává být takový zájem i proto, že rychle opadávají a doma ve stojanu vydrží nejkratší dobu.
„V tuto chvíli se tady chystám značit borovice lesní, vyměřuji si jednotlivé varianty podle výšky. A potom se na stromek připíchne cedulka a je připravený na vánoční trh."

Pěstitele v posledních letech trápil nedostatek vody, ale letos se podle Magdaleny Michlové obavy nepotvrdily.
„Je to v podstatě stejný standard jako býval roky předtím. Naštěstí jsme nezaznamenali nějaký velký úhyn z hlediska sucha."

Pěstitelé už připravují předvánoční prodej stromků

Největší zájem je o kavkazské jedle, které jsou ovšem dražší i proto, že rostou nejdéle.
„Ten stromek roste minimálně osm až deset let, aby byla možná sklizeň na vánoční trh."

Lidé ale také rádi kupují levnější stromky z volných prořezů, říká nadlesní Městských lesů Hradec Králové Tomáš Jankovský.
„My jsme dříve plantáže neměli, takže se nám teď o něco snížil počet stromků přímo z lesa. A maličko se zvýšil podíl oněch plantáží. Na druhou stranu, lidé stále upřednostňují stromečky z lesa, protože jsou za úplně jinou cenu, než z pěstitelských plantáží."

Ceny pěstovaných i volně rostlých stromků by ale měly být podobné jako vloni.

„Asi k mírnému nárůstu ceny dojde, ale budou to řádově desetikoruny," dodává Tomáš Jankovský.

Na trh začnou pěstitelé vánoční stromečky nejčastěji dodávat od začátku prosince.

Spustit audio

Související