Paní Marcela poprvé na vlastní oči uvidí moře. Ježíškova vnoučata splní její životní sen

9. prosinec 2017 09:55

Ježíškova vnoučata plní přání - a to i taková, která ve svých srdcích lidé nosí celý život. Paní Marcela z Domova důchodců v Tmavém dole na Trutnovsku touží od mládí uvidět na vlastní oči moře. Nikdy v životě tam nebyla. A teď, v lehce pokročilém věku, se její přání díky paní Moně z Brna splní.

Míříme k paní Marcele, která si přála zájezd k moři. A paní Mona Nechvátalová z Brna se rozhodla jí toto přání splnit.

„Myslím si, že vidět moře je úžasný zážitek. Já ráda cestuji. A přišlo mi smutné, že ještě někdo moře neviděl. Proto jsem se rozhodla paní Marcele to její přání splnit. A moc jí přeji, aby si to krásně užila. Předám jí poukaz na pobyt u moře a ještě takový malý dáreček. A doufám, že mi pak třeba sestřičky pošlou fotku paní Marcely, jak stojí někde na pláži," říká paní Mona.

„Já moc děkuji," odpovídá dojatá paní Marcela, která pojede k moři do Bulharska.

JEŽÍŠKOVA VNOUČATA

Projekt Ježíškova vnoučata vznikl na podzim roku 2016. Novinářka Olga Štrejbarová si při natáčení uvědomila, že opuštění lidé tvoří často až třetinu obyvatel domovů pro seniory. Vánoční dárek nedostali mnohdy roky a období svátků pro ně bylo spíš časem prázdnoty než radosti. Rozhodla se to změnit. Nápad byl na světě.

Během loňských Vánoc se skupině dobrovolníků, nadšenců a přátel podařilo splnit zhruba 600 vánočních přání. Od knih přes předplatné časopisů, uzeniny a boty až po zážitková přání, jako návštěva zoo po čtyřiceti letech, návštěva divadelní vlásenkárny až třeba po jízdu na harleyi.

Loni na jaře zaujal projekt Český rozhlas, který je teď v úzkém kontaktu se sociálními pracovníky domovů, kteří sepisují s klienty jejich vánoční přání. Jsou jich stovky a budou jich tisíce. A přesně tolik je třeba lidí, kteří je dokážou splnit.

Stát se Ježíškovým vnoučetem je snadné. Vyberte si podle domova ve svém okolí, podle ceny dárku nebo třeba podle toho, jestli chcete balit vánoční dárek, či přinést nezapomenutelný zážitek. V tabulce stačí přání vybrat, rezervovat, poslat a těšit se na Vánoce. Radost, kterou v ten den někomu pod vánočním stromkem uděláte, totiž budete prožívat i Vy sami.

Jaká přání ještě zbývá splnit? Podívejte se na stránky jeziskovavnoucata.cz.

Paní Marcela poprvé na vlastní oči uvidí moře
autor: Jana Házová
Spustit audio

Související