'Nebojím se!' 91letá seniorka se na jaře dočká tandemového seskoku padákem

22. listopad 2017

Být starý neznamená nemít sny a přání. Denně se o tom přesvědčujeme díky projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata. Na webu ježíškovavnoučata.cz můžete seniorům vánoční přání splnit i vy. Marie Půlkrábková se toho svého dočká na jaře.

Jednadevadesátiletá Marie Půlkrábková bydlí v domově důchodců v Tmavém dole na Trutnovsku a svěřila se s tím, že když vidí létat venku rogala, je jí líto, že již není mladá.

„Závidím jim to, ten let dolů a ten rozhled,“ svěřila se.

Její přání tak bylo prosté: „Seskok padákem s někým z letadla.“

Dočkat by se měla na jaře. Paní Marie říká, že strach nemá, a pokud jí to zdraví dovolí, ráda do připraveného vozu nasedne a tandemový seskok si zkusí.

JEŽÍŠKOVA VNOUČATA

Projekt Ježíškova vnoučata vznikl na podzim roku 2016. Novinářka Olga Štrejbarová si při natáčení uvědomila, že opuštění lidé tvoří často až třetinu obyvatel domovů pro seniory. Vánoční dárek nedostali mnohdy roky a období svátků pro ně bylo spíš časem prázdnoty než radosti. Rozhodla se to změnit. Nápad byl na světě.

Během loňských Vánoc se skupině dobrovolníků, nadšenců a přátel podařilo splnit zhruba 600 vánočních přání. Od knih přes předplatné časopisů, uzeniny a boty až po zážitková přání, jako návštěva zoo po čtyřiceti letech, návštěva divadelní vlásenkárny až třeba po jízdu na harleyi.

Loni na jaře zaujal projekt Český rozhlas, který je teď v úzkém kontaktu se sociálními pracovníky domovů, kteří sepisují s klienty jejich vánoční přání. Jsou jich stovky a budou jich tisíce. A přesně tolik je třeba lidí, kteří je dokážou splnit.

Stát se Ježíškovým vnoučetem je snadné. Vyberte si podle domova ve svém okolí, podle ceny dárku nebo třeba podle toho, jestli chcete balit vánoční dárek, či přinést nezapomenutelný zážitek. V tabulce stačí přání vybrat, rezervovat, poslat a těšit se na Vánoce. Radost, kterou v ten den někomu pod vánočním stromkem uděláte, totiž budete prožívat i Vy sami.

Jaká přání ještě zbývá splnit? Podívejte se na stránky jeziskovavnoucata.cz.

autor: Jana Házová
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.