Onemocnění oční sítnice může vést až ke ztrátě zraku, pokud není odhaleno včas a nezačne léčba

18. říjen 2021

Moderní léčbou lze následky onemocnění oční sítnice, tedy makulární degeneraci, zmírnit. Jak se toto velmi závažné onemocnění projevuje a jakou roli v tom hraje lidský věk?

Primáře Oční kliniky OFTEX MUDr. Vladimíra Kordy, Ph.D. jsme se v naší radioporadně ptali na téma: degenerace sítnice.

Čtěte také

Věk velmi výrazně ovlivňuje výskyt degenerace oční sítnice, což je onemocnění v zadní části oka, v centrální části očního pozadí. Statisticky víme, že čím je vyšší věk, tím také stoupá procentuálně výskyt tohoto onemocnění. Řeknu jen orientačně pár čísel, ve věku kolem 60 let se vyskytuje v populaci asi kolem 10 až 15 procent, lidem okolo 70 let stoupá na 30 procent a v populaci kolem 80 let už zhruba polovina lidí může mít degeneraci očního pozadí různého stupně. Pacient nemusí mít hned výrazně poškozený zrak, ale generace se už v tak vysokém procentu vyskytuje. A pozorujeme také to, že stoupá počet pacientů s nižším věkem, třeba i pod 50 let věku.

Má tam vliv také dědičnost nebo se to týká lidí, kteří už mají nějaké oční onemocnění?

Čtěte také

To je velmi dobrá otázka, jak se k tomu postavit z pohledu prevence. Víme, že právě degenerativní onemocnění, tzv. věkem podmíněná, už jen svým názvem nám říkají o jaké onemocnění se jedná. To znamená degeneraci způsobenou věkem. Nejčastější příčiny ale nejsou nějakým způsobem jasně vyhraněné. Jsou to běžné choroby, které vidíme u lidí, jako je vysoký krevní tlak, onemocnění cukrovkou, ateroskleróza, ale může to být i vliv slunečního záření nebo různé stavy jiných metabolických chorob.

Na druhou stranu máme řadu pacientů, kteří jsou z pohledu praktického lékaře úplně zdrávi a degeneraci oční sítnice mají také, takže nemůžeme říct, že někdo s nezdravým životním stylem bude hned mít degeneraci. Ale naopak víme, že určitá prevence je spojena s tím, že čím víc je ve stravě listové zeleniny, tedy zelené barvy, tak může preventivně výskyt této degenerativní choroby na sítnici snížit nebo jí úplně předejít.

Je to hra o čas? Je důležité, v jaké fázi na tohle onemocnění přijdeme?

Čtěte také

To je zásadní v tom, jak chorobu potom správně léčit. Degenerace sítnice má řadu různých stupňů a tomu odpovídá i úspěšnost léčby. Nejlepší je, když mi chorobu zjistíme na přístrojích a pacient ještě nic neví, myslí si, že má zrak v pořádku a skutečně všechna písmena při zkoušení do dálky i na blízko přečte. Ale my už tam nějakou změnu na očním pozadí vidíme, to je nejlepší varianta.

V takovém případě je úspěšnost léčby vysoká. Pokud k nám přijde a už několik měsíců sám pozoruje změny zraku, který se mu nejen zhoršuje, ale má obrazy rozvlněné a dvojité, něco je posunuté, jsou tam pokřivené linie, tak tam už víme, že choroba je ve vyšším stupni pokročilosti. Tam léčba musí být v rámci možností co nejrychlejší a razantnější, nicméně úspěšnost samozřejmě klesá.

Celou radioporadnu s primářem Oční kliniky OFTEX MUDr. Vladimírem Kordou, Ph.D. si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...