Odvahu psů i jejich pánů prověřuje extrémní mezinárodní závod psích spřežení Šediváčkův long

24. leden 2020

V úterý 21. ledna 2020 byl v Deštném v Orlických horách slavnostně odstartován další ročník jednoho z nejnáročnějších evropských závodů psích spřežení - ŠEDIVÁČKŮV LONG. Jde v souvislé nepřerušené řadě už o čtyřiadvacátý ročník tohoto závodu. 

K závodům se letos přihlásilo více než 110 musherů z deseti evropských států. Přivezli s sebou víc než 700 tažných psů šesti různých plemen, nejpočetněji jsou zastoupeni sibiřští husky.

Závodníky a jejich psy čeká celkem trať dlouhá více než 200 kilometrů s jedním přespáním na sněhu, nebo dokonce více než 300 kilometrů se dvěma bivaky na sněhu a s převýšením přes 8 000 výškových metrů.

Šediváčkův long
je mezinárodní etapový závod psích spřežení (sleddog race), který se koná každoročně v lednu v Orlických horách. Celková délka čtyřetapového závodu překračuje 200 kilometrů, spadá tedy do kategorie longtrail. Závod je náročný nejen svou délkou, ale i převýšením. Poprvé se závod uskutečnil v roce 1997.

Organizátoři nepřetržitě ve dne v noci pracovali na přípravě tratí. Jen na základním okruhu je třeba projet a vyznačit 60 km vybraných a schválených lesních cest.

Trasy jsou vybírány ve spolupráci s vlastníky lesů, orgány ochrany přírody, obcemi i s dalšími subjekty tak, aby upravované běžecké trasy pokud možno míjely.

Český rozhlas Hradec Králové je při tom

První starty tohoto výjimečného závodu provedl zástupce mediálního partnera, ředitel Českého rozhlasu Hradec Králové a Českého rozhlasu Pardubice Jiří Kánský.

Závod psích spřežení Šediváčkův long

Byli jsme při tom nejen při slavnostním zahájení v úterý večer, ale i v pátek 24. ledna 2020 od 9:00 hodin, kdy jsme posluchačům celé dopoledne přinášeli čerstvé informace ze ŠEDIVÁČKOVA LONGU, včetně dojmů z povinných bivaků na sněhu.

Tak příjemný poslech všem fanouškům přírody i našich čtyřnohých přátel:  

Spustit audio

Související