V Savojských Alpách začíná náročný evropský závod psích spřežení, i s českými mašery

11. leden 2014

V Savojských Alpách dnes slavnostně začíná nejtěžší evropský závod saňových psů La Grand Odyssée Savoi Mont Blanc. Se čtrnáctičlenným psím spřežením startuje na osmietapové Velké Odysey i Radek Havrda z Vlčic u Trutnova, několikanásobný medailista závodu a hvězda českého i světového saňového sportu.

Spolu s dalšími devatenácti mašery ze sedmi zemí má před sebou Radek Havrda stovky kilometrů nejnáročnějším horským terénem.

„Je to určitě velkej závod, velkej tahák pro lyžařský střediska. Při startech jednotlivejch etap bejvá třeba sedm, osm tisíc diváků, to je obrovská kulisa,“ popisoval ještě před odjezdem český závodník.

Za nejtěžší na závodě považuje péči o psy. „Já si můžu říct, že toho mám dost, že něco potřebuju, kdežto ty psi – vždycky mám největší strach, aby byli v pořádku, jestli jim dávám to nejlepší, co můžu,“ přiznal.

Nejsou to od něj planá slova. Právě kvůli zvířatům, která už běžela víc než na doraz, v roce 2011 skončil závod v poslední etapě jen pár kilometrů před cílem, a to vzdor tomu, že jel na vítězství.

Na pohled působí psi Radka Havrdy subtilně, to je však podle českého mašera výhoda – mohutnější zvířata prý mají při větších vzdálenostech problémy.

I jména psů o lecčems vypovídají – Fifinka, Miky... „Ty psi, i když jsou třeba jakoby voříšci, tak kolikrát mají lepší rodokmen než nějaký papírový psi, protože si to ti mašeři strašně hlídají a opravdu každý ten pes má rodokmen, i když to není čistý plemeno,“ podotkl Havrda.

V čele spřežení bude mít fenu, fenky se mu prý lépe osvědčily. „Jsou drobnější, líp reagujou na povely, tak se neunavěj, a dokážou pěkně rychle upalovat,“ konstatoval.

Třikrát už Radek Havrda náročný závod vyhrál. O svých letošních ambicích nechtě moc mluvit.

„Já vždycky natupuju hodně opatrně, protože tam je takovejch věcí, co se za ten závod můžou stát,“ řekl. Závodník prý potřebuje štěstí. „Držte mi palce,“ vzkázal.

S Radkem Havrdou jedou letošní jubilejní 10. ročník Velké Odysey i další dva Češi – Martin Bílý a Aleš Picl – a závod absolvují také povolení pomocníci. V cíli by měli být 22. ledna.

Spustit audio