Obec netvoří jen samotné území, jsou to především lidé, říká starostka Stěžer Dagmar Smetiprachová
Teď vás vezmeme do Stěžer, což je obec necelých 6 km západně od Hradce Králové, kterou projíždíme vždy, když jedeme z Hradce na Nechranice a na Nový Bydžov. Jde o moderní obec se zhruba 2000 obyvateli, která se stala v roce 2018 Vesnicí roku. Naším hostem je starostka Stěžer Dagmar Smetiprachová.
Jak dlouho už starostujete ve Stěžerách?
Jsem starostkou od roku 2011, ale byla jsem už i jedno volební období v zastupitelstvu před zvolením do funkce starostky. Takže už jsem měla zkušenost. A pořád mě to baví. Ale musím na druhou stranu říci, že je to profese náročná, zejména časově.
Nějaká infrastruktura nám chybí, snažíme se na ni připravovat. Chystáme budoucí výstavbu, v současné době začínáme budovat kanalizaci.
Dagmar Smetiprachová, starostka Stěžer
Jak byste nám Stěžery představila? Protože vy jste rodačka, pocházíte ze Stěžer. Celý život jste tam strávila?
Ano. Podle mého názoru jsou Stěžery nejkrásnější vesnice a žije v ní velice dobře. Máme velice dobrou dopravní obslužnost, jsme blízko Hradce Králové, zajíždí k nám hradecká městská hromadná doprava. Tu dopravu tedy i významně dotujeme. Máme v obci mnoho nejrůznějších spolků, ale hlavně je důležité, že máme základní a mateřskou školu. To je asi základní pilíř společenského života, protože tam nám Stěžeráky vychovávají.
Čtěte také
Vaší ohromnou výhodou je jistě blízkost krajského města. Kdo chce pracovat ve velkém městě a přitom bydlet na venkově, má u vás ideální příležitost.
To je pravda. Ovšem my musíme už onen stavební boom také trochu krotit, protože není možné donekonečna zastavovat ornou půdu. Musíme to nějakým způsobem regulovat.
To už bychom se potom možná stali i součástí Hradce Králové, což nechceme.
Kolik mají Stěžery obyvatel? A budujete dál nové stavební parcely?
V tuto chvíli máme přibližně 2100 obyvatel. V naší obci jsou ještě možnosti k další výstavbě. Myslím, že se stavební aktivita opět rozjede ve chvíli, kdy vybudujeme novou kanalizaci. Budeme se napojovat na velkou hradeckou čistírnu odpadních vod. A pak se další stavební možnosti jistě ještě rozjedou.
Čtěte také
Vzpomínáte na rok 2018, když jste se stali Vesnicí roku?
Měli jsme z toho ohromnou radost. Věřím, že to udělalo hlavně radost našim občanům. Protože tu soutěž nevyhrálo pouze to, že máme čisté chodníky a upravenou veřejnou zeleň, bylo také důležité, že komisi přesvědčili občané, že si to ocenění zasloužíme. Protože máme opravdu velmi bohatý spolkový život, kde se občané sdružují a baví je to. Mohutně jsme to tenkrát oslavili a já doufám, že občané získali i hrdost na svoji obec. A že si uvědomili, že obec netvoří jen to samotné území, ale jsou to především lidé.
Jaké spolky u vás máte? Pochlubte se, co všechno u vás funguje.
Největší spolkovou organizací je tělovýchovná jednota. V ní se zdržuje třetina obyvatel. A pak velkou dětskou organizací je skautské středisko. Věkově nejstarší i věkem svých členů jsou zahrádkáři, těch sice není moc, ale jsou velice aktivní. Pak máme také samozřejmě myslivecké sdružení, máme spolek v místní části Hřibsko, který tam vytváří kulturní činnost. A pak máme nový gymnastický spolek, který v současné době využívá prostory nad nákupním střediskem.
Potěší mne pochvala od lidí, když řeknou, jak se jim ve Stěžerách dobře žije. Mám radost z toho, že se lidé na sebe usmívají. To mě potěší.
Dagmar Smetiprachová, starostka Stěžer
Máte tedy vše, co taková obec k životu potřebuje?
Samozřejmě nějaká infrastruktura nám chybí. Takže se snažíme na ni připravovat. A chystáme budoucí výstavbu, tedy v současné době začínáme budovat kanalizaci.
Čtěte také
To je možná, řekl bych, dokonce investice století u vás, ne?
Určitě. Začínáme první etapou, kdy budeme financovat výtlak do Hradce Králové. A čtyři ulice současně připravujeme na etapu další, kdy budeme připravovat tuto infrastrukturu pro zbytek obce Stěžery. Odhadujeme, že první etapa je nákladově přibližně na 70 milionech korun. Zhruba z 60 procent je ta investice samozřejmě hrazena z dotace.
Stavba nového hospice u vás, o tom se také hodně mluví.
Nejsme investorem této stavby. Je to prostě stavba s dosahem pro celý kraj. Investorem je Oblastní charita Hradec Králové. Až se postaví, bude to teprve druhý hospic v našem kraji.
Vy máte ale v plánu také postavit tělocvičnu?
Ano, to bude potom, co se dostaví hospic. V jeho těsné blízkosti připravujeme stavbu víceúčelové tělocvičny. Ale v tuhle chvíli musíme stát pevně na zemi, tato stavba je opravdu zatím jen na papíře a v plánech. Nejdříve musíme zrealizovat zmíněnou kanalizaci, nejen pro Stěžery, ale i pro Stěžírky, které jsou nad naší obcí. Nejdříve musíme udělat tuto základní infrastrukturu a pak můžeme realizovat další investice.
Co vás vždy potěší, paní starostko?
Potěší mne pochvala od lidí a když si lidé mezi sebou řeknou, jak se jim ve Stěžerách dobře žije. A mám radost třeba i z toho, že v současné době máme děti z prvního stupně naší základní školy na lyžařským výcviku v Orlických horách. Včera jsem se dívala na jejich webové stránky, kde prezentují fotografie a viděla jsem, že tam děti mají dostatek sněhu a krásné sluníčko. Z toho mám radost, že to naše škola dětem umožnila a že si to děti užívají. Mám radost z toho, že se lidé ve Stěžerech mezi sebou pozdraví a usmějí se na sebe. To mě potěší.
Naším hostem byla dnes starostka Stěžer Dagmar Smetiprachová. Ať se vám ve Stěžerách dál hezky žije. Děkuji za rozhovor.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.