Obchvat Náchoda by mohl být hotový v roce 2024, stát bude minimálně 3,5 miliardy korun

16. květen 2019 11:11

Dlouhá desetiletí očekávaný obchvat Náchoda by se v ideálním případě měl začít stavět v roce 2022. Na informativním setkání s obyvateli města to řekli zástupci ŘSD a projekční kanceláře. Současně se lidé dozvěděli i podrobnosti k trase téměř sedmikilometrového obchvatu a k výkupům pozemků.

Cena minimálně tři a půl miliardy korun, stavba hotová v roce 2024. Právě to je zatím hrubý odhad základních parametrů obchvatu Náchoda. O něm se mluví už zhruba dvacet let, teď bude podle místostarosty Náchoda Jana Čtvrtečky z ČSSD klíčové získat stavební povolení.
„Máme územní rozhodnutí, je zpracovaná dokumentace a budou zpracovány záborové elaboráty a budou se vykupovat pozemky. A současně musí být zpracována dokumentace pro stavební povolení. A to musí investor dostat. Ještě ho nemá."

Stavbě obchvatu Náchoda po 18 letech nic nebrání. Za jak dlouho by se ho lidé mohli dočkat?

Nově oteřený obchvat Velemyšlevsi

Silniční doprava v Náchodě by se během několika příštích let mohl zlepšit. Radnice totiž po dlouhých letech získala platné územní rozhodnutí potřebné ke stavbě obchvatu. Ten povede přes Vysokov, Kramolnu a Dolní Radechovou a po jeho otevření by se měla výrazně zrychlit doprava v centru Náchoda. Tím momentálně projíždí tisíce kamionů denně.

Přesto zástupci ŘSD a projektanti celé stavby představili obyvatelům Náchoda vizualizaci celé trasy, předpokládané termíny i postup jednotlivých kroků. Mimo jiné i podrobnosti k výkupům pozemků. Za některé lidé dostanou i osminásobek ceny určené znaleckým posudkem.

„Máte znalecký posudek, který dává kompletní cenu za předmětnou část pozemku, který je přímo dotčený stavbou. A my v návrhu kupní smlouvy aplikujeme u nestavebního pozemku cenu znaleckého posudku krát osm," vysvětluje projektant Jiří Bláha.

Přípravy na zahájení stavby obchvatu Náchoda intenzivně pokračují, takhle bude vypadat

Podle něj se s majiteli nejvíc dotčených pozemků, kterých se týká demolice, už jednalo, ostatní stovky majitelů pozemků by podklady měly dostat ještě letos.
„Někdy koncem letošního roku by mělo dojít k tomu, že veškeré podklady, návrh kupní smlouvy, znalecké posudky a tak dále, budou doručovány vlastníkům, kteří mají ty předmětné části pozemků, které budeme potřebovat vykoupit."

O nutnosti obchvatu Náchoda ale nejsou všichni přesvědčeni

Ne všichni lidé se ale s plánovanou výstavbou obchvatu smířili. Podle některých nejsou k dispozici potřebné studie, jiní zpochybňují nutnost tak rozsáhlé stavby.

Třeba podle pana Luboše se Náchodu dopravně uleví i bez obchvatu, a to po dokončení dálnice z Hradce Králové přes Trutnov k hraničnímu přechodu Královec.
„Zničí tady poměrně dvě vesnice, které tím obchvatem Náchoda budou zasaženy dost nepěkně. Nemám z toho dobrý pocit."

Přípravy na zahájení stavby obchvatu Náchoda intenzivně pokračují

Podle příznivců je ale obchvat potřeba. Jeho délka bude zhruba 6 a půl kilometru, doplní ho mj. například i dva tunely a nebo víc než 320 metrů dlouhý most.

Podobné informativní schůzky pro obyvatele jako byla ta v Náchodě proběhnou v dalších dnech i v okolních obcích, tedy Dolní Radechové, Vysokově a Kramolně.

Spustit audio

Související