Nemocnice na soutoku aneb Kolik stojí život - klinika onkologie a radioterapie
Fakultní nemocnice Hradec Králové si připomíná 95. výročí založení areálu. Klinika onkologie a radioterapie patřila vždy k předním pracovištím, která zaváděla nové metody onkologické léčby.
Co vše zahrnuje dnešní obor onkologie a radioterapie, přiblížil redaktorce Jiřině Šmídové zástupce přednosty kliniky docent Milan Vošmik. Přestože moderní metody léčby, zejména u rakoviny, přináší velkou naději v úplné nebo částečné vyléčení, dá se říct, že u části veřejnosti je onkologie stále spojena s mnoha mýty.
Za výsledky dnešní kliniky onkologie a radioterapie stojí samozřejmě několik významných jmen a historických zlomů. Tak především světově uznávaný rentgenolog a první přednosta kliniky rsadologie profesor Jan Baštecký, po němž je moderní pavilon onkologie z roku 1997 pojmenován.
Čtěte také
Jako první pracoviště v zemi začalo radioterapeutické oddělení v roce 1958 využívat vysokoenergetického záření, takzvané kobaltové bomby. A v roce 1961 tu byl zprovozněn první betatron v Československu.
V roce 1991se radioterapie oddělila od radiodiagnostiky a vznikla samostatná klinika pod vedením docenta Zdeňka Chvojky. Od roku 1999 vede kliniku profesor Jiří Petera, který zde o tři roky později zaváděl radioterapii s modulovanou intenzitou - tehdy první ve střední Evropě, dnes už standartní metodu. Profesor Petera je rovněž vyhledávaným a zkušeným brachyterapeutem.
Ozařovací trakt kliniky onkologie a radioterapie v současné době disponuje mimo jiné třemi lineárními urychlovači, CT simulátorem, magnetickou rezonancí, či afterloadingovým brachyterapeutickým přístrojem. Není divu, že tato nákladná nejmodernější zařízení mají rozpisy pacientů od 7 hodiny ranní až do večera.
Po roce 2000 měla hradecká klinika onkologie a radioterapie možnost nabídnout pacientům mnohem přesnější a účinnější léčbu. Přestože nádorová onemocnění stále patří k těm nejzávažnějším, může dnešní medicína nabídnout mnohem lepší prognózu, delší dožití a kvalitu života po léčbě.
Související
-
Kolik stojí život?! Seriál rozhlasových reportáží „Nemocnice na soutoku“. Neurochirurgická klinika
Fakultní nemocnice Hradec Králové letos slaví 95 let od svého vzniku. Při té příležitosti jsme připravili seriál z cyklu Kolik stojí život s názvem „Nemocnice na soutoku".
-
Co je pro člověka důležitější, mozek nebo srdce? Kolikrát nám v hrudi během života udeří „zvon“?
Jak vypadá robotická operace? A co se děje, když funkci srdce přebere přístroj? Odpovědi na všechny tyto otázky nabízí další díl z cyklu Nemocnice na soutoku.
-
Důležité je nerozhodovat pod vlivem emocí, říká ředitel největšího zdravotnického zařízení v kraji
Pátečním hostem Lady Klokočníkové v rozhlasové kavárně District V. v Havlíčkově ulici v Hradci Králové je MUDr. Aleš Herman, Ph.D., ředitel hradecké fakultní nemocnice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.