Největší ZUŠka v republice má nový taneční pavilon. Končí první etapa rekonstrukce hradecké Střeziny

11. leden 2024 07:38

Základní umělecká škola Střezina v Hradci Králové má nový taneční pavilon. Stavbaři tím ukončili první etapu úprav školy, už loni přestavěli výtvarný pavilon. Přímo na místě zjišťovala aktuální informace reportérka Adéla Kavříková.

Proč bylo nutné taneční pavilon opravit?

Základní umělecká škola Střezina dosud z většiny sídlí v nevyhovující bývalé pavilonové základní škole na Slezském Předměstí a na moderní budovu čeká už čtvrt století.

Čtěte také

Před lety dokonce vznikla i petice za dostavbu školy, kterou podepsaly tisíce Hradečanů.

O přestavbu školy se město neúspěšně pokusilo už v roce 2018. Práce ale tehdy nabraly zpoždění, a radnice se proto rozhodla smlouvu se stavební firmou ukončit. Firma následně od dvousetmilionového kontraktu sama odstoupila. Zdůvodnila to špatnou projektovou dokumentací, kterou předložilo město.

Radnice pak celý objekt zrevidovala a stavbu začala chystat opět. S novou rekonstrukcí stavbaři začali před dvěma lety.

Jak bude město v opravách pokračovat dál?

První část, která zahrnovala i stavbu spojovací chodby mezi výtvarným a tanečním pavilonem, je hotová. A radnice chystá teď část druhou odhadem za 178 milionů korun.

Čtěte také

Zahrnuje rekonstrukci a dostavbu pavilonu populární hudby, rekonstrukci pavilonu klasické hudby a přestavbu objektu pro kanceláře a zázemí školy.

V tuto chvíli město pro druhou etapu hledá stavební firmu. Výběrové řízení radnice vypsala loni v listopadu, lhůta pro odevzdání nabídek vyprší 22. ledna. Při hodnocení tendru bude mít nabídnutá cena váhu 70 procent a délka záruční doby 30 procent. Poslední, třetí etapou, bude výstavba pavilonu se dvěma sály pro divadlo a hudbu, který nahradí současnou tělocvičnu.

Pokud vše půjde podle plánu, třetí etapa rekonstrukce by měla začít v roce 2027. Na závěr ještě připomenu, že ZUŠ Střezina, kterou aktuálně navštěvuje 2300 žáků, je největší základní uměleckou školou v Česku.

Spustit audio

Související