Největší nepřátelé Sedmi pádů Honzy Dědka? Papoušci a pávi
Začínal jako novinář v hudebním časopise, byl redaktorem v Reflexu. V nové znělce jeho dvanáct let starého pořadu hraje Jan Saudek, Gabriela Soukalová, Jiří Strach či Anna Kameníková. Kromě své show moderuje nový, hudebně-soutěžní pořad Jukebox.
Honza Dědek vystudoval stavební průmyslovku, a letos je to akorát třicet let, co se stal redaktorem v časopise Rock & Pop. V pubertě prý miloval folkovou hudbu a trempoval. Dnes moderuje dva různé pořady v různých dvou televizích, sám sebe si zahrál v seriálu Skoro na mizině a jedenáct slov měla jeho role Děti Nagana.
Vaše role ve filmu Děti Nagana měla jedenáct slov. Pamatujete si je?
„Jelikož je to necelé dva měsíce, tak si to nepamatuju. Mým partnerem byl Otakar Brousek, on hraje veterináře a já mu podávám králíky, které přišel naočkovat a já se ptám kolik to bude a on říká něco jako dvě stě jako vždycky. A já říkám: Tady to je a tady něco pro mladýho. Nedal bych ta slova dohromady, ale dal jsem z toho dohromady závěr, že herectví je těžká profese, obdivuju všechny, co umí hrát, ale já to už zkoušet nebudu.“
Když jste usiloval o místo v časopise Rock & Pop, přinesl jste tam recenzi napsanou na čtverečkovaném papíře plnicím perem. Je to pravda?
„Je. To byla doba bez počítačů, dneska to málokomu přijde normální, ale tehdy jsem ještě studoval, vytrhl jsem papír ze sešitu a napsal recenzi na koncert Tří sester a donesl jsem to tam. První co jsem slyšel, bylo, aby to příště bylo aspoň na stroji, ale vzali to.
O prázdninách jste na hradech a zámcích měl show Pohádkových 7 pádů Honzy Dědka, napříč celou Českou republikou. Kromě toho, že jste se rozhodovali podle ceny pronájmu, tak samozřejmostí muselo být dobrozdání pana kastelána, který slíbil hezké počasí. Vycházelo jim to?
„Vycházelo to úplně všude. Někteří kasteláni to dost napínali. Myslím, že v Blatné pršelo, my začínali v sedm hodin, ale kastelán říkal, že začneme o čtvrt hodiny později, protože v 19:12 hodin přestane pršet. A opravdu, pršet přestalo, lidi sundali deštníky a my jsme ve čtvrt začali. To bylo jedinkrát, kdy to bylo takhle natěsno, jinak vždycky kasteláni zajistili nádherné počasí a za to děkuji. Že vám někdo pronajme nádvoří zámku je hezké, ale že vám zajistí takové počasí, tomu říkám profesionální služby na úrovni.“
Liší se publikum, které sedí v přírodním prostředí od publika, které je mezi čtyřmi stěnami v divadle?
„Myslím, že publikum venku musí být trošku tolerantnější. Začínali jsme v Opočně, kde je nádherný zámek a nádvoří, akorát jsme netušili, že tam mají v kleci papoušky, kteří počas zvukové zkoušky byli v pohodě, ale když jsme začali a přišli na jeviště a ozval se potlesk, tak je to probudilo k neuvěřitelnému řevu, kdy se nedalo pokračovat. Jelo představení a diváci to vzali. Na jiných zámcích jsou zase pávi, ti taky dělají bordel. Na to si musíte zvyknout. Někdy tam zase dopadá slunce, takže mhouříte oči, je slyšet vítr. Divák musí být vnímavější, je těžší udržet jeho pozornost, na druhou stranu jsme rádi, že jsme vyjeli mimo Prahu a lidí chodilo strašně moc, za což jsme vděční.“
Začínal jste se 7 pády ve Viole a teď je to Švandovo divadlo. Bylo to těžké loučení s Violou?
„Viola byla krásné divadlo, tam se vejde tuším 77 lidí a já jsem tam vždycky chodil strašně rád, protože tam sedíte u stolečku, můžete si na baru koupit víno a je to takové poetické divadlo nebo kavárna. Je tam miniaturní jeviště. Tam mě právě napadlo, že pokud zkusit tenhle formát, tak právě tady a oslovil jsem paní ředitelku Miluši Viklickou, která mi tu možnost dala a za to jsem vděčný. Ale je to tam malilinkaté, takže potom jsme šli do většího prostoru, pak přes Palác Akropolis až do Švandova divadla. Nejsou tam stolečky, je to v něčem jiné, ale můžeme tam nechat hrát velké kapely.“
Od 18. září každou neděli večer od 20:15 hodin můžete sledovat nový pořad Jukebox Honzy Dědka. Prověří hudební znalosti našich celebrit, ale i ostatních lidí. To se psalo v tiskové zprávě, teď je venku prvních pár dílů. Tak co říkáte o hudebních znalostech celebrit i lidí?
„Má to v první řadě pobavit. Vím, že jsme do prvních dílů obtížně sháněli hosty, protože každý říkal, že se nechce ztrapnit, že nic nepozná. Nakonec, po prvním kole, tomu většinou propadnou a chtějí dál. Myslím, že je to baví, pouštíme ukázky písniček a jde o to poznat, kdo to třeba přezpíval do češtiny, nebo v kterém roce vyšla deska a opravdu neřešíme žádné světové problémy. Jde spíš o to, že je to má pobavit, nebo rozšířit znalosti o populární hudbě.“
Související
-
Tři měsíce strávené na Ještědu mi daly nadhled nad životem, vzpomíná režisér Ondříček
Šeptej, Samotáři, Jedna ruka netleská, Grandhotel, Ve stínu, Dukla 61 a nově taky Zátopek. Co film Davida Ondříčka, to legenda. Třeba jen z pohledu Českých lvů.
-
Petra Špalková: Byla bych špatný detektiv, nesnáším pohled na krev
Jako nikdy, Bába z ledu a Krajina ve stínu. Tři filmy, za které herečka Petra Špalková získala Českého lva. Má Thálii, Cenu Alfréda Radoka i Cenu české filmové kritiky.
-
Do rolí princů už jsem skoro přezrál, směje se herec Marek Adamczyk
Marek Adamczyk se narodil v Praze. Herectví má v genech, prarodiče z tatínkovy strany se seznámili za totálního nasazení v Německu, dědeček byl Polák a babička Češka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.