Nechemická opatření proti hlodavcům preferuje většina zemědělců v Královéhradeckém kraji

14. srpen 2019 11:07

Sucho a přemnožení hlodavci, to je letos v létě největší trápení pro zemědělce v Královéhradeckém kraji. Stát dočasně pozastavil povolení pro plošné použití jedu proti hrabošům a dál chce jednat o vhodném způsobu jejich hubení. Většina těch, které sdružuje Regionální agrární komora, ale k plošnému hubení hlodavců přistoupit nechce. 

Čtěte také

„My hospodaříme na nějakých 120 až 150 hektarech. A pociťujeme, že zhruba polovina plochy je částečně zamořená hlodavci," říká u pole s řepou v hradeckých Plotištích soukromý zemědělec Miroslav Hak.
„Máme tady pestrou škálu zeleniny, kde je to kombinované i s křečkem. A potom tam, kde pěstujeme obilí, tak tam nám dělají škody hraboši."

Nejčastěji tím, že sešlapávají klasy a živí se zrnem i plody zeleniny. Přesto k plošnému hubení hlodavců na svých polích přistoupit nechce.
„Nedivím se, že to někteří zemědělci chtějí řešit plošně. Ale u nás to plošně nejde. Jelikož jsme v nějakém systému certifikace, tak nemůžeme zase používat určité přípravky."

Jedním z důvodů jsou i odběratelé, kteří vyžadují chemické rozbory zeleniny.

Hraboš v noře (ilustrační foto)

A proto Miroslav Hak místo chemie zatím využívá agrotechnické postupy.
„Střídání plodin, hloubkové kypření, myslíme si, že to také hlodavce odradí, aby tolik neškodili. Že je tím regulujeme."

Škody způsobené hlodavci na úrodě odhaduje před začátkem sklizně asi na 10 procent.

Čtěte také

Podobně jsou na tom i někteří členové hradecké Regionální agrární komory, jak potvrdila její ředitelka Hana Pisarčíková.
„Na okrese Hradec Králové to zase není tak špatné jako v některých jiných okresech, například jihomoravských. Dělali jsme si průzkum mezi našimi členy. Zhruba dvě třetiny lidí, co se nám ozvali zpátky, tak nahlásilo nějaké poškození. Většinou v nějakém menším rozsahu, který přímo neohrožoval fungování jejich podniku."

Podobné je to i v ostatních částech Královéhradeckého kraje.
„Pokud vím, tak na Rychnovsku nejsou velké problémy s hraboši, na Trutnovsku velmi ojediněle. Okres Jičín je na tom podobně jako Hradec Králové. Ale naštěstí jsme se nedostali do stavu jaký je na jižní Moravě."

K plošnému hubení hlodavců přistupují podle Hany Pisarčíkové zemědělci v kraji obvykle jako k poslední možnosti a zatím se většinou snaží se škůdci bojovat jinými prostředky. Tím je například hluboká orba, zasévání meziplodin, nebo posilování remízků a odpočinkových zón pro dravce.

autoři: Lucie Peterková , baj
Spustit audio

Související