Naše nejkrásnější přehrada, Svatý grál ptačí říše a Performerka o slam poetry. NEJ reportáže týdne
Každý týden pro vás v Českém rozhlase Hradec Králové připravujeme aktuality a zajímavosti ze společenského i kulturního života v Královéhradeckém kraji. Které reportáže vzbudily na sociálních sítích za posledních sedm dní největší pozornost? Tady jsou pěkně pohromadě. To nejlepší na našem webu.
Čtěte také
Pozveme vás na jeden krásný letní prázdninový výlet a zatouláme se společně na nejkrásnější přehradu u nás, která stojí na Labi u Dvora Králové nad Labem. Její architektura s dvěma branami na hrázi a ozdobnými věžičkami je opravdu jedinečná, stejně jako její historie, kterou návštěvníkům přibližuje i expozice přímo na přehradě.
Na přehradu Les Království si uděláme malý poznávací výlet s tiskovou mluvčí Povodí Labe Hanou Bendovou. Přehrada je to nejen pohádková, ale má i poetický název. Proč se jmenuje Les Království? „Název Les Království se ustálil až v 70. letech minulého století. Předtím se přehrada nazývala buď Bílá Třemešná, nebo také přehrada Tešnov, protože v údolí předtím stál Tešnovský mlýn.“
Čtěte také
Při dnešní procházce Safari Parkem Dvůr Králové se zastavíme v pavilonu Tropické bažiny. Stranou návštěvnického ruchu tam vyrůstají tři káčata, o kterých se hovoří jako o svatém grálu ptačí říše. Na svět přišla po čtyřech letech usilovné práce chovatelů a navíc se jedná o přirozený odchov. Za štěbetavou rodinkou se v doprovodu Davida Kodeta vypravila redaktorka Dana Voňková.
Trojice mláďat pižmovky konžské jako završení čtyř let práce. Přirozený odchov se daří poprvé v historii. Mimořádně vzácné kachny ze západní Afriky do nedávné minulosti nezvládly zahrady udržet při životě. Z Česka se postupně stala světová bašta chovu. Dvorský safari park se nyní raduje z prvních mláďat odchovaných pod rodiči.
Čtěte také
Do hradeckého rozhlasového studia zavítala performerka, autorka, učitelka, ale hlavně veselá a energická žena Radka Grohová. A spolu vám dnes trošku představíme slam poetry. Že nevíte, o co jde. Tak poslouchejte!
„Před vystoupením se bojím, jaké to bude. Ale na pódium nelezu já, leze tam Bradka a té je to jedno. Neztrapním se. Bradka se ztrapní,“ směje se Radka Grohová, performerka, autorka a učitelka. „Výhoda slamu je, že divák, co se tam jde podívat, si může odnést, v uvozovkách, co chce. A co potřebuje. To se mi líbí i na poezii.“
Související
-
Brýle si vybírejte pečlivě! Protože oči jsou smysl k nezaplacení, který zanedbáváme, radí odborník
Radioporadna o brýlích. Naším hostem je Ing. Vladimír Štreit z firmy Catherine Life a.s., což je výrobce brýlí. A budeme radit, jak třeba vůbec vybrat správné obroučky.
-
NUUK není jen sauna! Kousek Finska v Hradci Králové aneb Natálie Kratochvílová si splnila velký sen
Performance, koncerty, saunový festival nebo mistrovství v toustování - to všechno lze zažít na louce u řeky Labe jen kousek od městského ruchu Hradce Králové.
-
Japonština s puncem nejtěžšího jazyka. Tomáš Stránský prožil rok v úžasné Zemi vycházejícího slunce
Ve studiu jsme přivítali nadaného studenta Tomáše Stránského, který má talent na jazyky. Umí i japonsky a v Japonsku byl, protože získal grant Ministerstva školství.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.