Brýle si vybírejte pečlivě! Protože oči jsou smysl k nezaplacení, který zanedbáváme, radí odborník

14. září 2023

Radioporadna o brýlích. Naším hostem je Ing. Vladimír Štreit z firmy Catherine Life a.s., což je výrobce brýlí. A budeme radit, jak vůbec vybrat správné obroučky, protože tam možná všechno začíná, aby nám brýle dobře seděly a aby se nám dobře koukalo. Budeme mluvit i o sportovních a slunečních brýlích, zkrátka o všem, co vás na brýlích zajímá.

Tak pojďme začít těmi obroučkami. Lidé řeší, jestli tmavé nebo světlé, ale tvar obrouček je asi zásadní.
Tvar je zásadní, ale mnohem zásadnější v okamžik, když si vybíráte brýle, které vám budou opravdu sedět a jdou vám na tvar obličeje, je barva obruby. Je to o tom, jak vy se v tom skutečně cítíte. Přijdete s jasnou představou, že chcete černé brýle, vyberete si krásné a výrazné, přijdete pak domů a vaše pubertální dcera vám řekne, mami, co sis to koupila, tak ty brýle odložíte do šuplíku a už je nikdy nebudete nosit.

Vladimír Štreit ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Vždy radím lidem, vybírejte si brýle pečlivě, protože oči jsou smysl k nezaplacení. Kdybyste se zeptala deseti posluchačů, který smysl je pro ně nejdůležitější, tak velmi pravděpodobně řeknou, že oči. Ale kdybyste se jich zeptala, jakým způsobem si je chrání nebo kolik času jim věnují, tak si myslím, že odpoví, že určitě méně než vlasům nebo jiným částem těla.

Brýle nejsou záležitost, kterou si kupujeme každých pár měsíců, jako třeba nové tričko. Potřebujeme, aby nám chvilku vydržely.
Vladimír Štreit, odborník na brýle

My oči trošičku zanedbáváme, hodně se soustředíme designový prvek u brýlí, ale zapomínáme na jejich ochranné funkce a pomoc při dalekozrakosti, krátkozrakosti, ochraně před UV zářením nebo při sportu. Navíc brýle nejsou záležitost, kterou si kupujeme každých pár měsíců, jako třeba nové tričko. Potřebujeme, aby nám chvilku vydržely.

Známé jsou brýle typu oversize, což je třeba u oblečení taková univerzální velikost. Jak to je u brýlí?
U brýlí je to současný trend. Uvidíme, co bude příští rok. Brzy bude velký veletrh v Paříži, kde se představují trendy na příští rok.

Čtěte také

Opravdu oversize byla věc, která je vidět napříč všemi světovými značkami. Znamená to větší a výraznější tvar brýlí, které dominují obličeji.

Nejsou to brýle úplně pro každého, protože první dojem o člověku si uděláte z toho, jakou vidíte jeho tvář a brýle jsou výrazný doplněk, utváří vám charakter. A vypovídají o tom, jaká jste, jak se chcete prezentovat. A pokud je člověk spíše introvert a vezme si výrazné oversize brýle, které budou na tom obličeji dominantní, tak to bude přitahovat třeba nežádoucí pozornost.

Tak to jsou obroučky. Ale vím z vlastní zkušenosti, že se mi vždy měří vzdálenost očí od sebe, aby se zjistilo, jestli do zvolených obrouček vůbec půjdou ta moje skla s dioptriemi dát.
Je to klíčové. Tam je nezastupitelná práce optometristů. Na všech kvalitních optikách se nachází školení optometristé, to jsou lidé, kteří tuto problematiku studují na vysoké škole pět let a jsou schopni vám vybrat vhodnou obrubu a k tomu vám doporučit vhodný typ čočky.

Čtěte také

Kvalitní optometrista nebo kvalitní pracovník v optice by se vás měl také hodně vyptávat, v jakém prostředí se pohybujete, jaké děláte aktivity, protože to se všechno pak odráží v tom, jakou čočku vám vybere a doporučí.

Mnoho lidé pak také kouká na cenu, protože to rozpětí bývá široké.
Máte pravdu, to rozpětí bývá hodně široké a musím říct, že cena je hodně určujícím faktorem. Ale na druhou stranu, vrátím se k tomu, co jsem už říkal, je to náš nejdůležitější smyslový orgán a je potřeba se o něj starat a pečovat. Když se třeba dostaneme ke slunečním brýlím a řekneme si, jaký je rozdíl mezi těmi nejlevnějšími a nejdražšími.

Tedy kromě toho, že se bavíme o značkách a trendech, tak co se týká čočky, tak u těch levnějších brýlích máte čočku bez optické činnosti. A když pojedete na dovolenou, budete mít brýle na očích třeba 78 hodin. Tak se díváte, když to hodně zjednoduším, přes kus plastu, který je vyrobený v ne úplně čistém prostředí.

V drogerii můžete koupit brýle na krátkodobé používání. Na dlouhodobé nošení je potřeba vyhledat optometristu a udělat je na míru.
Vladimír Štreit, odborník na brýle

A ten plast obsahuje drobné mikročástice prachu nebo bublinky. Vaše oko je samozřejmě vidí a do mozku předává informaci o tom, že tam taková nerovnost nebo nečistota je, mozek to zpracovává, ale vy vlastně vidíte dobře. Na druhou stranu unavujete oči, unavujete sama sebe a dost se vystavujete riziku, že si můžete dlouhodobě zrak poškodit.

Čtěte také

Kvalitnější čočky už jsou vytvářeny v prostředí, které je naprosto inertní vůči všem nečistotám. Ta čočka je opravdu vždy krásně čirá a neobsahuje žádné rušivé momenty.

Všechno má ale samozřejmě určitou hranici nebo určitou míru. Když si půjdete koupit brýle na blízko do drogerie, na krátkodobé používání, abyste byla schopna navléknout nit do jehly, nebo tatínek aby se podíval na metr v dílně, tak je to naprosto v pořádku.

Ale kdybyste je měla používat na dlouhodobé nošení, tak si myslím, že je to zásadní chyba. Tam je potřeba vyhledat službu optometristy a udělat si brýle opravdu na míru.

Celou radioporadnu o brýlích s odborníkem Vladimírem Štreitem si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.