Nábřeží 20. století přiblíží Hradečákům 100 let od vzniku republiky. Sobotní odpoledne plné výročí

Lenka Kašparová a Michal Strobach ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové
Lenka Kašparová a Michal Strobach ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Univerzitní osmičky jsou projektem Univerzity Hradec Králové, kterým se tato vysoká škola hrdě připojuje k připomínkám významných výročí československé a moderní české historie. V sobotu 16. června se můžete těšit na videomapping, workshopy, výstavy a besedy.

Naši dnešní hosté přišli z hradecké univerzity, aby nás pozvali na sobotní univerzitní akci. Magistra Lenka Kašparová a doktor Michal Strobach. Vy jste oba dva z Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové?
Je to tak. Já pracuji na fakultě jako referentka pro vnější vztahy a komunikaci, takže mám právě na starosti pořádání akcí. A já jsem historik, hlavní projektový manažer, takže kombinuji obojí.

Právě Filozofická fakulta stojí za sobotní univerzitní akcí, na kterou budeme zvát. A ta akce se jmenuje Nábřeží 20. století. Bude teď v sobotu 16. červma. Co si pod tím máme všechno představit?
Nábřeží 20. století se bude konat na Tylově nábřeží a zároveň na náměstí Svobody, což je náměstí před naší Filozofickou fakultou. Program začíná ve 13 hodin a je tam něco pro každou věkovou skupinu od ukázek vojenské historické techniky, uniforem a jedním z takových nejzajímavějších bodů bude beseda s hrdinou bojů o Dunkerque a svědkem vylodění v Normandii.

Ale proč Nábřeží 20. století? Co si pod tím máme představit?
Chtěli jsme Hradečákům, ale nejen jim, všem návštěvníkům, nějakou atraktivní formou přiblížit posledních 100 let Československa. Jak víte, letos je spousta významných kulatých výročí, takže našim cílem bylo především nějakou poutavou formou, ať dětem, ať dospělým, ukázat v nějaké podobě celé to století.

Vy se určitě potkáváte se studenty velmi často. Mají přehled o tom, které roky byly pro nás významné? Protože by měli vědět, co byl rok 1918, co se stalo v roce 1968.
V základu samozřejmě vědí, jinak by u nás nestudovali, protože u nás se studuje samozřejmě historie, historické obory. Ale je pravda, že to povědomí je všeobecně nízké.

V programu je tedy i setkání s Josefem Švarcem, což je pamětník a válečný veterán.
Josef Švarc je jedním z účastníků bitvy o Dunkerque, jeho osud je zajímavý tím, že v 16 letech, jako mnoho jiných, byl nuceně nasazen, v tomto případě v rámci Tothovy organizace, která stavěla vojenské pevnosti a vojenské objekty. Jemu se stejně jako mnoha jiným Čechoslovákům podařilo z tohoto dalo by se říci zajetí utéci a přidat se k Československým jednotkám. A v roce 1944 se stal také účastníkem zahraničních bojů o Dunkerque. To je velmi důležitý přístav ve Francii, který byl strategický ve válce v roce 1944.

Program Nábřeží 20. století

Josef Švarc je z Lanškrouna a má doma krabici plnou českých, britských i francouzských vyznamenání. Má také doutník od Winstona Churchila. A vzpomíná, jak v roce 1944 pochodovali před anglickou královnou, to byla ještě Alžběta II. princeznou, to ještě nebyla královnou, protože to se stalo až o pár let později. A dostali tenkrát fotografii s jejím podpisem. To jim oběma prý bylo kolem 18 let, protože oni jsou oba dva stejný ročník narození.
Přesně tak. Jsou s královnou Alžbětou stejný ročník narození, tudíž počítáme-li správně, tak je oběma 92 let.

Tak to je silný příběh.
Určitě, samozřejmě setkání s britskou královnou je pro každého smrtelníka zajímavým zážitkem. Panu Švarcovi se to podařilo hned dvakrát. Protože v roce 2016 byl účastníkem slavnostní přehlídky ve Whitehallu, kde se mimo jiné opět viděl s královnou. Protože tam byl jako příslušník československých veteránů.

Úžasné. Kdy přesně bude velmi zajímavé setkání s Josefem Švarcem v Hradci Králové?
Bude to na náměstí Svobody, samozřejmě bude-li nám přát počasí, a bude to přibližně v 15 hodin.

03743208.jpeg

Nicméně celá akce začíná už ve 13 hodin na náměstí Svobody. Co ještě jste všechno připravili pro návštěvníky? Jaký bude program? Začnete výstavou historických vozidel?
Ano. Za pomoci klubu vojenské historie v Pardubicích nám bude na Nábřeží 20. století zapůjčena historická technika. Budou to vojenské jeepy, jestli se nemýlím Praga RN, což je československá vojenská dodávka. A samozřejmě Klub vojenské historie bude tady mít své řidiče a lidi, který to náležitě představí veřejnosti.

Zachovejme válečné i totalitní příběhy, dokud pamětníci žijí. Nebezpečím je ztráta národní paměti

Projekt Paměť národa - Post Bellum shromažďuje příběhy lidí

Projekt Paměť národa - Post Bellum shromažďuje příběhy lidí, kterým život nějak ovlivnily různé hostorické události. Paměť národa buduje a spravuje organizace Post Bellum, ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a také s Českým rozhlasem.

Vás to vždy zajímalo, pane doktore, auta, vojenská technika, tanky?
Jsem trošku zatížený na letadla. Zajímají mne ta po roce 1945. Ten přechod. Zabýval jsem se odborně právě tím obdobím po roce 1945. Takže stíhačky.

Co ještě nás v sobotu čeká? Koukám do programu, paní magistro, jsou tam výtvarné aktivity se zahraničními studenty, to bude asi hlavně pro děti.
Pro děti budeme mít připraveny jednat osmičkové workshopy, kde se budou moci dozvědět více o těch významných dějinných milnicích 20. století prostřednictvím našich studentů historie. A zároveň hry a výtvarné aktivity se zahraničními studenty, kde se návštěvníci, především děti, mohou těšit na naše studenty z Afriky i Latinské Ameriky, kteří u nás studují.

Z „osmičkových workshopů“, které studenti pořádali pro žáky hradeckých ZŠ a SŠ

O čem bude výstava Paměti národa? Protože ta bude také součástí programu. Paměť národa má v Hradci Králové svoji pobočku, kde se snaží dokumentovat a zachytit důležité historické okamžiky našich dějin 20. století díky vyprávění pamětníků.
Výstava bude určitě velmi zajímavá. Na 6 panelech přiblíží právě očima pamětníků to 20. století.

Čtěte takéVíce informací o Univerzitních osmičkách

Pak tady mám jednu krásnou mapku. Je to vlastně trasa.
Ano, ta trasa je pouze můj námět. S kolegyní jsme to vymysleli, ale samozřejmě naši studenti a naši kolegové z katedry připravilii tu konkrétní trasu na základě historické rešerše.

Co to je za trasu? Čeho se týká?
Je to historická prohlídka Proměna města. V sobotu budeme mít komentované prohlídky na této trase. Připravili jsme k ní právě i mapku. Budeme mít na této trase umístěny informační panely. Vzniklo to spontánně jako nápad. Mě jako původem nehradečáka vždy vrtalo v hlavně, když mi někdo řekl, tohle je u tanku, tohle je na Lenince, to je u Lenina, tohle je v Pionýrkách. A já jsem si lámal hlavu a říkal si, kde to asi je.

Proměna města - mapa k prohlídkové trase městem

Tak schválně, která ulice byla dříve v Hradci Králové Marxova. Věděl byste?
Benešova.

Správně! Tam ale ta vaše trasa nepovede. To je spíš historickou částí Hradce Králové. Lidé se budou moci seznámit s různými důležitými místy v Hradci Králové, jako je právě náměstí Svobody.
Přesně tak. Protože třeba náměstí Svobody změnilo svůj název ve své historii jedenáctkrát. Je to zajímavé. Člověk by řekl, že v okamžiku, kdy nastala nějaká historický éra, že ten název ustálí, ale kupodivu ne. Nejvíc změn zaznamenalo po roce 1945, kdy se například z Mozartplatz v roce 1942 změnilo na Leninovo náměstí. Dále potom v roce 1961 na náměstí Petra Jilemnického. V roce 1970 zase na náměstí Vladimíra Iljiče Lenina. Teprve v roce 1990 se vrátilo k názvu náměstí Svobody.

Baví mě propojovat lidi. Důležitý je dialog, říká autorka projektu Hradecké osmičky

Andrea Novotná ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Dnes za námi do rozhlasového studia přišla Andrea Novotná, aby představila kulturně-vzdělávací projekt Hradecké osmičky. Připraveny jsou besedy, přednášky, koncerty a filmy k připomínce letošních významných osmičkových výročí naší historie.

Které to náměstí nese od roku 1918, od vzniku samostatného Československého státu.Já se zastavím ještě u náměstí Osvoboditelů. Tomu se říká U tanku.
Ano. U tanku je signifikantní název pro Hradec Králové.

Když se vrátím zpátky k té prohlídkové trase, bude to nějakým způsobem možné projít třeba během léta?
Máme studenty v oboru Prezentace a ochrana kulturního dědictví, kteří se specializují i na průvodcovství. Takže v letní sezóně mohou turisté očekávat, že budeme nabízet i komentované prohlídky právě po této historické trase. Aby se jednak Hradečáci, ale i lidé, kteří sem zavítají o prázdninách, mohli dozvědět více o tom, jak se centrum Hradce Králové ve 20. století měnilo.

Lenka Kašparová, Michal Strobach a Jakub Schmidt ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Tedy v sobotu 16. června v Hradci Králové Nábřeží 20. století od 13 hodin. Akce hradecké univerzity, která má za cíl přiblížit projekt Univerzitní osmičky. O tom si možná popovídáme zase někdy příště, abychom na něj pozvali. Protože vás i v létě čeká jedna úžasná akce a ta bude na Masarykově náměstí. 21. srpna, kdy si budeme připomínat rok 1968.
Happening k výročí 21. srpna 1968.

Tak ať se to vše povede. Děkuji a přeji vám, ať se ty akce, osmičky a výročí, vydaří.

Spustit audio

Související