Na školním dvoře všechno to krákoře, bučí a řehtá. Aneb Praxe v Zemědělské akademii v Hořicích

7. leden 2024 08:20

Polovina veškeré výuky v Zemědělské akademii v Hořicích na Jičínsku je praktická. To by se neobešlo bez školního statku, kde se žáci seznamují s rostlinnou i s živočišnou výrobou. Kromě zrekonstruovaných stájí tam mají k dispozici také zázemí pro drobnochov, ale i výběhy pro koně. V doprovodu žaček a ředitele školy Stanislava Neumana si tuto část školního statku prohlédla redaktorka Vlaďka Wildová.  

Školní statek v Hořicích je hospodářství, které zajišťuje praktické vyučování žáků. Patří pod Zemědělskou akademii a Gymnázium Hořice, střední školu a vyšší odbornou školu, příspěvkovou organizaci.

Čtěte také

Hospodaří se tu na 274 hektarech zemědělské půdy, kde pěstují obiloviny, řepku, hrách i cukrovou řepu. Součástí je také živočišná výroba: kromě skotu chovají koně, ovce, kozy, králíky, husy, slepice a bažanty.

Jak ve Školním statku Hořice vypadá ranní provoz, který pod dohledem učitelů odborného výcviku zajišťují žáci školy, o tom natáčela redaktorka Vlaďka Wildová.

Učitelka odborného výcviku Hana Miřetínská doprovází své prváky z oboru farmář: „Mají týden školu a týden praxi. Střídají se nám tady první a druhé ročníky, třetí mají odloučenou praxi. Tady se seznamují se zvířaty a s provozem, ale vesměs jim to jde."

Polovina veškeré výuky v Zemědělské akademii v Hořicích na Jičínsku je praktická

Obklopují jí děvčata, která jsou na oboru agropodnikání. Za sebou teď mají první ranní práce: „V zemědělství je to náročné, ale zase záleží na tom, jaká práce to je a jaký k ní máme vztah. Tady připravujeme stáje a až se koně vrátí z výběhu, tak už budou mít vykydáno, seno a podestýlku."

V zemědělství je budoucnost

Čtěte také

Lucie, Martina, Sára a Dáša chystají stání pro koně a zjevně je to baví: „Mám ráda zvířata a je to blízko přírodě, kterou miluju." Další slečna si obor vybrala, protože doma už nějaká zvířata mají a ona se jim chce do budoucna věnovat. Třetí jezdí na koni, ale chce poznávat a také pečovat o další zvířata.

Všechny se shodují na tom, že v zemědělství je budoucnost. K nim se už za chvíli přidávají i budoucí opraváři zemědělských strojů: „Obor mě baví, už dřív jsem s tátou šteloval auta. My jsme tady teď sundávali chladič ze Zetoru a vyměňovali filtry. V oboru chci zůstat a budu si asi dělat ještě nástavbu," svěřuje se Dominik.

Andrej z Ukrajiny, který spolu s Adamem právě opravuje zaseklou převodovku, mu z kabiny traktoru dávají za pravdu. Zůstanou v oboru.

Spustit audio

Související