Na řadě míst v Královéhradeckém kraji si lidé příští rok připlatí za vodu. Týká se to i vás?

8. prosinec 2018

Na konci roku oznamují vodohospodářské společnosti novou cenu vodného a stočného. Jinak tomu není ani letos. V řadě měst v Královéhradeckém kraji si lidé od nového roku připlatí. Do cen se promítá inflace nebo zdražení energií a mezd. 

VaK Náchod chce omezit lezení po skalách nedaleko Machova. Hrozí prý znečištění pitné vody

Bouldering je nikdy nekončící hra člověka s přírodou a se sebou samým

Mezi VaK Náchod a ochranáři ze Správy CHKO Broumovsko se rozhořel neobvyklý spor. Týká se boulderingu, tedy lezení bez lana na kamenech nebo malých skalách, nedaleko městysu Machov. Se souhlasem ochranářů tam míří lezci z Česka i sousedního Polska. Podle vodohospodářů ale mnozí z lezců nerespektují vyznačená pásma ochrany vodního zdroje a mohou tak znečistit pitnou vodu pro tisíce lidí.

Hradecké Vodovody a kanalizace zvýší ceny vodného o 16 haléřů a stočného o korunu a 38 haléřů, celkově tak lidé za kubík zaplatí 93 korun a 56 haléřů. To je z velkých měst v kraji jednoznačně nejvíc - v Náchodě, Rychnově nad Kněžnou i Trutnově se ceny pohybují kolem 80 korun.

Právě v Trutnově se na téhle hladině udrží i přesto, že cenu zvednou i tamní Vodovody a kanalizace, jejichž největším akcionářem je město.

Zvýšení cen potvrdila mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková: „Zdražení oproti letošnímu roku bude o 3 koruny. Cena v roce 2019 bude tedy 79 korun a 75 haléřů za kubík."

Děti si vodu užívají (ilustrační foto)

V Náchodě zdraží tamní VaK na 80 korun a 90 haléřů. 81 korun bude vodné a stočné v Rychnově, kde společnost Aqua Servis nechala stejné ceny jako letos.

Pokud jde o Jičín a okolí, tamní Vodohospodářská a obchodní společnost, která zásobuje kolem 80 tisíc lidí, zatím cenu nestanovila.

Až příští týden, říká ředitel společnosti Richard Smutný: „V úterý bude jednat představenstvo a tam se schvalují ceny na příští rok. Bohužel ještě v současné době nejsem schopen potvrdit, nebo predikovat ceny. Stále je ještě dopočítáme."

Potoky naši krajinu zkrášlují. Ubývá v nich ale voda? (ilustrační foto)

Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín je akciovou společností, jejímiž akcionáři jsou města a obce. Spočítat ceny není tak jednoduché.

A to přesto, že se jakákoli vodohospodářská společnost musí držet v určitých limitech, vysvětluje Richard Smutný: „Cena za vodné a stočné je státem věcně usměrňována. To znamená, že stát prostřednictvím ministerstva financí dohlíží na tvorbu cen. Samozřejmě, že se do toho promítá zvýšení cen energií a úprava mzdových prostředků. Energie se promítají do ceny všech služeb našich subdodavatelů i dodavatelů materiálu."

Při výpočtu cen se vychází z nákladů, které jsou z 80 procent fixní, a také z tržeb. Ty na příští rok se odhadují podle skutečných tržeb letošních.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související