Na cestách česko - polským pomezím s Petrem Voldánem

Kladsko, to je Malá Praha na Kladské Nise. Aneb město v Polsku s českým duchem

12. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Gotický most v Kladsku

Každé prázdninové pondělí vás zveme na některé ze zajímavých míst podél hranic mezi východočeským regionem a Polskem. Chceme vám nabídnout pozoruhodnosti, ke kterým máme docela blízko a často o nich ani nevíme. A také inspirovat v době, kdy cestování přece jen stále ovlivňuje situace kolem "koronavirových" omezení. Možná vám návštěvy s rozhlasovým mikrofonem pořadu "Na cestách" dají tip na cestu vaši. Pokračujeme v Kladsku.

S rozhlasovým mikrofonem vás zavedeme do strmých uliček města, ve kterém jsem musel dát za pravdu hlasům, přirovnávajícím centrum Kladska k našemu hlavnímu městu. Církevní stavby, zdobené štíty historických domů s bezpočtem příběhů a také kouzelné náměstíčko s kašnou a fontánou.

Český lev na kašně v Kladsku a lev z kufříku

Jak uslyšíte v pokračování letního speciálu "Na cestách", už ta nabízí jeden z odkazů na četné české stopy ve městě. Lví fontána na barokní pískovcové kašně sice proudící vodou horký letní vzduch nezpříjemňovala, ale českého dvouocasého lva jsem snadno rozpoznal.

Lev a Kosmas

Polské příhraniční město má bílého českého lva ze zlatou korunou v červeném poli i ve znaku. Mělo ho získat v polovině 13.století od Přemysla Otakara II. Oněch odkazů na české stopy je v Kladsku, které jako první zmínil český kronikář Kosma, mnohem víc.

Obrázek z Kladska

Než se v pořadu dozvíte podrobnosti o spojení prvního českého arcibiskupa Arnošta z Pardubic s Kladskem, projdeme se po mostě, na kterém se tak trochu cítíte jako na tom Karlově v Praze. Trochu tvrdím proto, že je o dost menší a zdobí ho i mnohem méně soch (sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého jsem ale našel), krásný je ale také.

Kladsko Arnošta z Pardubic

Asi nejzajímavější pro "našince" je spojení Arnošta z Pardubic s polským městem. Čímž nikterak nechci snižovat třeba unikátnost některých příběhů historických domů v Kladsku.

Čtěte také

Také jsme jim při procházce městem s rozhlasovým mikrofonem pochopitelně věnovali pozornost.

Ale pocit, který zažíváte, když stojíte na místě, kde je v podlaze chrámu Nanebevzetí Panny Marie náhrobní deska Arnošta z Pardubic, ten je pozoruhodný. Stejně jako dojem z majestátnosti náhrobní tumby (dílna Petra Parléře).

Povím vám v pořadu z tohoto místa, proč si údajně Arnošt z Pardubic nevybral za místo posledního odpočinku nějaký významný objekt v Čechách. V Kladsku totiž mimo jiné chodil do školy. A ještě jedna zajímavost z pořadu "Na cestách" po česko - polském pomezí.

Náhrobek Arnošta z Pardubic v polském Kladsku

Náhrobní tumbu obnovovala fakulta restaurování Univerzity Pardubice pod vedením Mgr. arch. Jakuba Ďoubala, Ph.D. v roce 2017. A nebude chybět i kontext, který této historické postavě i době dodá kněz Zbigniew Czendlik.

Kladské podzemí

S rozhlasovým mikrofonem letního speciálu "Na cestách" nakoukneme i do podzemí, protože město Kladsko pod sebou ukrývá zajímavou spleť chodeb. Prohlídkový okruh v předpolí barokní pevnosti rozhodně také stojí za návštěvu. Jako ostatně celé město Kladsko.

Podzemí města Kladsko

Doufám, že jsme vás naladili nejen k poslechu dalšího dílu našeho letního putování s pořadem "Na cestách" - v pondělí 12. července jako obvykle po 18.hodině na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové nebo Českého rozhlasu Pardubice - ale třeba i k výletu do Kladska.

Kam se vlastně vrátíme i za týden. Naším společným cílem totiž bude barokní pevnost v Kladsku a její vazby na pevnost v Jaroměři - Josefově.

Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.