Na cestách česko - polským pomezím s Petrem Voldánem

Kladský Jeruzalém, polské Vambeřice, jsou nejen cílem poutníků aneb Tajemství 57 schodů

V první letní výpravě prázdninového speciálu pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem po česko - polském pomezí" se s námi můžete vydat do Vambeřic. Jen kousek od Náchoda nebo Broumova je v Polsku poutní místo, jehož význam daleko přesahuje hranice regionu. 

Pro nás je ono poutní místo o to zajímavější, že se o Vambeřicích dočteme v nejednom díle klasiků literatury. Připomeneme si třeba Babičku a její propojení s Vambeřicemi. Co takové poutě znamenají pro věřící nám pak přiblíží polský kněz Zbygniev Czendlik. A nezapomeneme ani na historickou provázanost mezi betlémy z Vambeřic a Třebechovic pod Orebem.

Čtěte také

Do sice malé, ale daleko za hranicemi regionu vyhlášené polské obce Vambeřice to je například asi čtyřicet minut cesty autem z Náchoda nebo kolem půl hodinky z Broumova. Jenomže dlouhá léta mířily na mariánské poutní místo kroky i tisíců věřících hlavně pěšky.

Ostatně, v prvním dílu letního rozhlasového speciálu "Na cestách" vám věhlas poutí připomeneme i citací z Babičky Boženy Němcové. Bazilika Navštívení nejsvětější Panny Marie je unikátním místem. V pořadu se dozvíte další podrobnosti. Vysvětlíme vám také, proč poutníci přímo ke vchodu do baziliky zdolávají právě 57 schodů.

Velkým poutníkem jsem nebyl...

...říká pro pořad "Na cestách" kněz Zbigniew Czendlik, působící v Lanškrouně. I pro něj jsou ale Vambeřice velice významným poutním místem.

Se Zbigniewem Czendlikem o poutiíh do Vambeřic

A uslyšíte také další zajímavosti o tom, jaké například bývaly poutě v minulosti. Zbigniew Czendlik navíc dovede nacházet někdy nečekaná propojení událostí a jevů.

Vambeřice a Wambierzyce

Správně - jednou je to česky a podruhé polsky. Ale okolo názvu poutního místa nedaleko našich hranic je zajímavostí víc. Jako tomu bude u našeho letního putování hodně často, také tentokrát tu hraje významnou roli proplétání česko - polského (ale i německého) fenoménu v celém regionu. Jméno obce se totiž často měnilo.

Dva betlémy

Vambeřice nabízejí kromě baziliky a unikátní křížové cesty na návrší ještě další unikát. Představíme vám pohyblivý betlém z roku 1882. Jeho autorem byl místní hodinář a zámečník Wittig, kterému pomáhal jeden ze synů.

Čtěte také

A pokud vás napadlo, že i my máme nepříliš daleko od hranic s Polskem betlémářský skvost - Proboštův betlém v Třebechovicích pod Orebem, pak vězte, že i mezi oběma památkami existuje spojení. Jaké, to si poslechněte v prvním dílu letního vydání pořadu "Na cestách".

Kladský Jeruzalém - Vambeřice skutečně stojí za návštěvu. Začít můžete tou rozhlasovou, když si nás naladíte v pondělí 5. července v obvyklém čase po 18. hodině na stanicích Českého rozhlasu Hradec Králové nebo Pardubice. A příště se vypravíme do města Kladsko, kde je spousta českých stop...

Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser