Můžeme pomoci závislému? Buď rodina nebo alkohol, radí MUDr. Miloslav Pleskač

12. září 2018

MUDr. Miloslav Pleskač v naší radioporadně, tentokrát na téma: alkohol v rodině a jeho negativní dopad. Jak si s ním poradit.

Jak probíhá léčba závislostí jako je patologické hráčství, alkohol a drogy?

03557101.jpeg

Radioporadna: MUDr. Jela Hrnčiarová, zástupkyně přednosty Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové - léčba závislostí - patologické hráčství, alkohol a drogy. Zajímavá osobnost je hostem radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové každý všední den po 11. hodině.

To, že je alkoholik nemocný si uvědomí často poprvé až tehdy, když jej na jeho zvláštní chování upozorní rodina. Alkoholik sám se zpočátku za nemocného nepovažuje. Současně by mělo být při této debatě alkoholikovi zdůrazněno, že při něm jeho blízcí stojí, že jej mají rádi, že mu chtějí pomoci, aby se dostal z problému.

Rodina musí však na léčbě bezpodmínečně trvat a neměla by se nechat uchlácholit bagatelizací problému alkoholu. Nátlak rodiny by měl být vždy důrazný a ultimativní. Buď rodina nebo alkohol.

Dalším postupem při nedodržení ultimáta je trest. Žena se i s dětmi například odstěhuje ke svým rodičům. Trest je nutné vykonat. Následuje pomoc alkoholikovi narýsovat východisko ze situace. Dát nějakou naději při splnění ultimáta. Tento postup je ideální realizovat při dohledu psychoterapeuta nebo psychologa.

alkohol, alkoholik, alkoholismus, závislost

V případě že je alkoholik nebezpečný sobě nebo svému okolí, je možné také požádat o pomoc policii. Krajním řešením je soudní řešení a nařízená léčba.

Je potřeba předem upozornit, že přemluvit alkoholika je těžké. Velmi důležité je, aby se alkoholik sám chtěl vyléčit. V opačném případě je šance na vyléčení mizivá.

Celou radioporadnu s MUDr. Miloslavem Pleskačem si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Blanka Malá , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová