Mezinárodní den památek a historických sídel a Historické město roku 2012 - krkonošská Jilemnice

18. duben 2021

Mezinárodní den památek a historických sídel připadá od roku 1984 na 18. duben. Má zvýšit povědomí veřejnosti, vlastníků památek i správ měst o kulturním dědictví a o nutnosti jeho ochrany. Každoročně v tento den je také vyhlášeno „Historické město roku" - a stala se jím i v roce 2012 krkonošská Jilemnice. 

Čtěte také

Letošní svátek památek je chudší, mnohé výstavy a akce pro veřejnost bylo třeba odložit. S ředitelem jilemnického Krkonošského muzea Davidem Ulrychem si ale Eliška Pilařová připomněla jedno zdejší velké památkářské výročí.

Jilemnice je místo velmi zajímavé, se slavnou historií na úpatí Krkonoš. Přesto nebylo běžné, aby v 19. století si město, byť okresní, zařídilo muzeum. A letos tady slaví velké výročí.

„Jilemnické muzeum se začalo formovat v roce 1891 v souvislosti s Jubilejní zemskou výstavou v Praze a přípravami na Národopisnou výstavu českoslovanskou. V té době se do sběru zajímavých potencionálních sbírkových předmětů zapojily významné kulturní osobnosti z okolí."

„Hrabě Harrach, mimo jiné také spolupořadatel oné Jubilejní zemské výstavy v Praze, byl nakloněn vzniku muzea."

Krkonošské muzeum v Jilemnici - část pivovaru

Připomeňme, že z krkonošských lesů šlo dřevo na stavbu pražského Národního muzea. A to byl právě počin hraběte Jana Harracha.
„On byl také jednu dobu prezident Společnosti Národního muzea. Takže byl jedním z nejvýznamnějších muzejníků v tehdejších Českých zemích."

Jilemnice měla nepochybně i na zmíněnou zemskou výstavu co nabídnout.
„Historie starého města Jilemnice sahá do 13. století. Je tu zachována lidová architektura i městská architektura. Ale zároveň se dochovala i spousta zajímavých předmětů. Jedny z prvních byly historického a etnografického rázu. Ve sbírce muzea byly slavné pohřební štíty."

Čtěte také

Nádherná pasířská práce.
„Ale také tkalcovský stav a lněná příze. Nejjemnější na světě, 298 metrů váží pouze jeden gram. Ale do sbírek se dostaly i nejrůznější listiny."

My jsme se teď ohlédli do minulosti. Ale jak to bude v těch nejbližších měsících?
„Pokusíme se návštěvníkům online zpřístupnit dvě výstavy, které nyní prodlužujeme. Výstava s názvem Stopy osvobození připomíná květnové povstání a závěr II. světové války v roce 1945 tady na Jilemnicku. Je to rozsáhlá expozice se spoustou zbraní, uniforem a fotografií. Dokonce i videí a vzpomínek pamětníků.

„Výstavu prodlužujeme do 6. června, uvidíme, jestli se nám podaří uskutečnit i plánovanou vojensko-historickou akci před budovou zámku. A druhá výstava, kterou prodlužujeme také do 6. června, je Putování za kamennými kříži do Českého ráje a Podkrkonoší," dodává ředitel jilemnického Krkonošského muzea David Ulrych.

autoři: Eliška Pilařová , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser