Městským strážníkům i lidem v Hradci Králové začíná sloužit aplikace Portál bezpečí. Umí toho hodně
Městská policie v Hradci Králové spustila od čtvrtka 1. února elektronický "Portál bezpečí". Tak se jmenuje nová aplikace, která umožní především jednodušší a přesnější komunikaci operačního střediska strážníků, hlídek v terénu a případných oznamovatelů nějaké nekalé činnosti. Představení portálu sledoval reportér Tomáš Lörincz.
Představení systému bylo to hodně zajímavé, ale i názorné - strážníci si připravili modelový případ, kdy oznamovatel nahlásil pokus o vloupání do auta.
Čtěte také
Z operačního střediska mu na mobil přišel odkaz, po jehož prokliknutí se na centrále zobrazilo jak přesné místo, odkud oznamovatel volá, tak se také propojilo video, které oznamovatel streamoval ze svého mobilního telefonu. Operátor instruoval volajícího, aby se schoval a moc na sebe neupozorňoval a nedostal se do nějakého konfliktu a podezřelým.
Protože natáčel chování podezřelého, tak strážníci mohli přímo vidět, co se na místě děje. Informace mohli předat hlídce v terénu, mohli také upřesnit podobu podezřelého, jaké oblečení má na sobě a podobně. Takže zásah proti takovému člověku byl pak výrazně jednodušší.
Kolik taková aplikace stojí?
Čtěte také
Pokud se budeme bavit o pořizovacích nákladech, tak město bude platit jen za provoz aplikace. Konkrétně se jedná o částku 80 tisíc korun ročně, tedy něco přes 6 500 korun měsíčně.
To je podle primátorky Pavlíny Springerové z HDK částka, která je ve srovnání s tím, kolik toho může aplikace zachránit, poměrně nízká. No a člověk, který aplikaci využije se žádostí o pomoc, neplatí samozřejmě nic, pouze spotřebuje část ze svého datového mobilního balíčku.
Je potřeba aplikaci stahovat nebo instalovat na mobil?
Čtěte také
Není. Stačí v tísňové situaci zavolat na operační středisko a pak už jen prokliknout odkaz, který přijde SMS zprávou. Je potřeba tedy mít data, nebo být připojen na wifi, to především pro potřeby videa.
Přenos dat je ale nastavený tak, že desetiminutový stream podezřelého by mělo spolknout mezi 5 a 10 MB dat, což je opravdu poměrně málo. Přenos se zatím nebude nikam ukládat, do budoucna ale počítají strážníci i se zprovozněním digitálního úložiště, kam by se takové přenosy ukládaly a následně mohly sloužit třeba i jako část důkazního materiálu.
Související
-
Výběrová řízení, do kterých se často nikdo nehlásí. Městským policiím chybí strážníci psovodi
V řadě měst chybí městským policiím strážníci psovodi. Do výběrových řízení se buď nikdo nehlásí a nebo případné zájemce překvapí podmínka, že musí nastoupit se svým psem.
-
Městům chybí strážníci, nových se hlásí málo. Ti stávající navíc stárnou, řadě z nich je přes 50 let
V Česku je nedostatek strážníků. Potíže obsadit volná místa má řada měst a obcí. Uvádí to zástupci Unie bezpečnostních složek i Svazu obecních a městských policií.
-
Městští strážníci stárnou, třetina je starší 50 let. Mladé tato práce neláká, nebo pouze dočasně
V Česku se zvyšuje průměrný věk strážníků městských policií. Mladí o práci nemají zájem, anebo slouží jen do té doby, než se jim podaří dostat k policii, případně armádě.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Optimální vláda bychom byli my a ANO. Babiše bychom táhli doprava, tvrdí šéf Motoristů Macinka
-
‚Nulová sebereflexe.‘ Proč dostal Cimický pět let a čeho všeho se podle soudu dopustil
-
242 mrtvých a 227 vážně zraněných. Ruští vojáci přinášejí zpátky domů válečné násilí
-
Musk působí jako Trumpova pravá ruka. Účastní se hovorů se státníky i pózuje na rodinné fotografii