Melanom je nebezpečný typ rakoviny kůže aneb jak poznat na svém těle zhoubné znaménko nebo pihu

27. květen 2021

30. května si připomínáme Evropský den melanomu. Ten upozorňuje na závažnost a rizika spojená s tímto onemocněním. Melanom je zákeřné onemocnění kůže - jedná se o formu rakoviny. Jednou z příčin jsou pigmentová znaménka, která odborníci doporučují nechat vyšetřit.

Dermatoložka MUDr. Jarmila Čelakovská hovoří v naší radioporadně na téma: Evropský den melanomu. Jak se pozná zhoubné znaménko nebo piha?

Čtěte také

Zhruba 30 až 50 procent melanomů vznikne na podkladě pigmentového znaménka. Když si pihy pravidelně kontrolujeme, dokážeme sami odhalit sebemenší odchylky v průběhu času.

Někteří se ještě stále domnívají, že rizikové pigmentové znaménko je až takové, které začne svědit, krvácet nebo se kolem něj utvoří zánět. Toto jsou však pozdní příznaky rozvoje většinou už maligního melanomu.

Příznaky rozvoje melanomu u znaménka

  • asymetrie
  • změna barvy
  • změna ohraničení
  • zvětšený průměr
  • vyvýšení

Melanom je nejagresivnější forma rakoviny kůže a představuje jedno z nejvážnějších onkologických onemocnění.

Nejvíce ohroženým orgánem lidského těla je kůže, tento nádor však může postihnout také oko, ucho, ústní dutinu, střeva nebo genitál. Zpočátku může být velmi nenápadný, a pacienti ho proto často odhalí až ve chvíli, kdy je příliš pozdě.

Čtěte také

Zhoubný kožní nádor se ve většině případů zpočátku projevuje pouze nenápadnou skvrnkou, později ale může prorůstat hlouběji a zakládat metastázy v jiných orgánech. Nejčastěji se jedná o dceřiná ložiska v kůži, lymfatických uzlinách, ale také v mozku, střevech a v plících.

Pokud je však maligní melanom odhalen v raném stádiu, pacienti mají poměrně vysokou šanci na úspěšnou léčbu.

Co se podílí na vzniku melanomu? Jaké jsou možnosti kontroly kožních útvarů? Postačí vyšetření pouhým okem? Jsou i kožní nádory dědičnou záležitostí?

MUDr. Jarmila Čelakovská ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Základem prevence je pravidelná kontrola mateřských znamének. K dermatologovi se doporučuje chodit nejméně jedenkrát ročně.

Poslechněte si celou radioporadnu s dermatoložkou MUDr. Jarmilou Čelakovskou.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související