Lyžařské areály jsou prakticky bez tržeb, ale náklady jim rostou. Také na úpravu tras pro běžkaře
Víc než sto kilometrů upravených běžeckých stop najdou teď den co den běžkaři na různých místech Krkonoš. Na běžky můžete vyrazit do areálu Vejsplachy ve Vrchlabí, ale třeba i na hřebeny. Několikrát v týdnu trasy upravují i oba největší lyžařské areály ve východních Krkonoších - Skiresort Černá hora - Pec a Skiareál Špindlerův Mlýn.
Pod Skiareál Špindlerův Mlýn spadají i Horní Mísečky, kde se byl na ranní úpravu tras podívat s mikrofonem reportér Tomáš Lörincz.
Čtěte také
Pokud vám ráno dokáže zkazit náladu když musíte seškrabávat zamrzlá okna u svého auta, tak vězte, že připravit se musí i násobně větší rolba. Pravda, ta má sice vyhřívané sklo, ale zase obvykle stojí na horách, tedy v místech, pokud přituhne, tak to stojí opravdu za to.
„Musíme celou mašinu očistit. Nastartujeme, zahřejeme hydrauliku a potom vyrazíme," společně s Pepou teď právě vyjíždíme do terénu.
Několik minut po osmé hodině ráno už míjíme asi dvě desítky lidí. Ale tahle doba je prý ještě v pohodě, běžkaři jsou tu prakticky pořád.
„Jsou tady ráno a dokonce i v noci. Kolikrát když jedeme ve dvě hodiny v noci z úpravy, tak se tady projíždí lidé na běžkách s čelovkami."
Čtěte také
Projíždíme v bezprostředním okolí lyžařského areálu. Ti, kteří se na běžky na Horní Mísečky teď vydají, tak mohou využít jen základní tratě, pětikilometrový a sedmikilometrový okruh, a svážnice a trasy v samotném areálu.
Když po zhruba hodině z rolby vystupuji, tak má za sebou Pepa teprve polovinu práce. Dělá ji už dlouhé roky a zatím mu prý nezevšedněla.
„Mě tohle hrozně baví."
Loučím se a vlastně se Pepovi ani moc nedivím.
Skiareál trasy upravuje, přestože by se do toho vůbec pouštět nemusel.
Podle vedoucího areálu na Mísečkách Zdeňka Spilky to stojí, podle počasí, třeba 50 nebo i 100 tisíc korun měsíčně.
„Je to vyloženě naše dobrá vůle. Protože za to nedostáváme žádné peníze. A tak, jak byli lidé zvyklí, že jsme tady tratě upravovali v daleko větším rozsahu, třeba 40 až 50 kilometrů, tak nyní upravujeme jen 15 až 20 kilometrů."
Čtěte také
Skiareál platí úpravu tratí ze svého. Přesto čelí dotazům, proč neupravuje tratí víc a od čeho tam tedy vlastně zaměstnanci jsou.
„Někdy si říkám, že snad ti lidé spadli z úplně jiné planety. Myslí si, že je všechno zadarmo a všechno všech. A jejich představa o tom, co to všechno obnáší a stojí, je úplně mylná," dodává trošku nazlobený Zdeněk Spilka.
Přesto se on a jeho spolupracovníci několikrát v týdnu starají o to, aby běžkařské stopy na Horních Mísečkách, a to i pro ty nevděčné lyžaře, byly v pořádku.
Související
-
Omezená turistická sezóna v Krkonoších znamená problém pro hotely, restaurace, ale i města a obce
Epidemie koronaviru mění turistický ruch v Krkonoších. Města a obce v nejvyšších tuzemských horách přichází o peníze z poplatků z pobytu a to znamená ztrátu pro rozpočet.
-
VIDEO: Strážce KRNAP napaden nelegálně jedoucím řidičem skútru, policie řeší trestní oznámení
Páteční strážní služba v okolí Strážného skončila pro strážce Krkonošského národního parku napadením ze strany řidiče skútru. Policie ČR už řeší trestní oznámení.
-
Pracovníci Správy KRNAP oblékli nové uniformy. Jsou z funkčních materiálů a s výraznější barevností
Správa KRNAP po 10 letech užívání stejnokrojového oblečení v převažující khaki barvě přešla k výstroji nápadnější a modernější. Nové stejnokroje jsou sportovnějšího střihu.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Povodněmi zasažení obyvatelé Heřmanovic získají pomoc vlády opožděně. Radnice o ni zatím nežádala
-
Do České republiky přestala téct ropa z ruského ropovodu Družba. Důvod zatím není jasný
-
Když je rodina největším nebezpečím. ‚Dítě opravíme jako v autoservisu, co ale rodiče?‘ ptají se ústavy
-
Národní park Křivoklátsko by měl být jen v lesích a na loukách, ne v obcích, tvrdí ministr Hladík