Louskáček zatančil Českou besedu na Sněžce. Za rekordem stojí „dobrá duše“ Lukavce Marie Nosková
V Lukavci u Hořic žije Marie Nosková, emeritní učitelka hořického gymnázia, která je už léta i pilnou organizátorkou lukavského kulturního a společenského dění a společně se svým mužem Janem i zdejší stmelující osobností. V obci udržuje i tradici České besedy.
Za držitelkou letošního ocenění Jivínský Štefan za dlouhodobé kulturní zásluhy v okrese Jičín Marií Noskovou jsem se vypravila do Lukavce u Hořic, obce v působivé podkrkonošské krajině, k níž patří i obce Černín a Dobeš. Bez Marie a jejího manžela by zdejší sousedské vztahy vypadaly úplně jinak.
Důležité je držet při sobě a všechno se zvládne. No, úplně všechno asi ne, ale život tak bereme lehčeji.
Marie Nosková, dobrá duše Lukavce u Hořic
S Marií Noskovou jsme natáčely v jejím lukaveckém domově, ale také v místním spolkovém domě. S někdejší žačkou paní Noskové Monikou Dubcovou, která postupně přebírá lukavecké oživování, jsme se sešly u Šalounova pomníku Mistra Jana Husa v „meziškolí" v Hořicích, které za léta své učitelské praxe paní Marie důvěrně poznala.
Čtěte také
A ve vzpomínkách jsme se ještě přenesly na nejvyšší horu Sněžku, kde lukavecký soubor Louskáček, který měla „pod palcem“ Marie Nosková, zatančil v srpnu roku 2019 Českou besedu a tento počin byl zapsán v České knize rekordů.
„Louskáček je totiž taneční a divadelní soubor čítající osm členů a jednu netančící trenérku. Funguje pod záštitou obce Lukavec. Českou besedu členové nacvičili u příležitosti oslavy 100 let Československé republiky v Lukavci. Je to tanec ze druhé poloviny 19. století a u jejího zrodu stál velký obrozenecký básník a tanečník Jan Neruda,“ přibližuje Marie Nosková.
Louskáčci podle ní propadli kouzlu České besedy, které spočívá ve vtipu, živosti, pestrosti a přátelském kontaktu tančících. Trénovali dál a vystupovali na předtančení, v domově důchodců, na zámku v Hořicích, na sousedském setkání v Ostroměři a pak se v hlavě tanečnice Dáši zrodil nápad na rekord.
Louskáček a zápis do Knihy rekordů
Po vyjednávání s agenturou Dobrý den, se Správou Krkonošského národního parku a majiteli České poštovny na Sněžce a při dodržení přísných podmínek 1. zóny ochrany přírody se podařilo rekord uskutečnit napoprvé na terase české stavby. Nad Poštovnou vlál lukavecký prapor a protagonisté si s diváky připili šampaňským. Přešla je tréma i závratě.
Louskáček a Lukavec získal zápis do Knihy rekordů České republiky, certifikáty o tomto činu a Pamětní listy pro jednotlivé členy, fotografku a představitele obce.
„Cílem Louskáčku jsou nejen společné zážitky s Českou besedou, ale hlavně zapojení občanů do společenských aktivit a zpráva do světa: Lukavec u Hořic žije,“ uzavírá naše setkání ve Spolkovém domě v Lukavci Marie Nosková a zas a znovu přitom připomíná zásluhy svého muže Jana, bez něhož by na začátku neměla odvahu se do něčeho pustit sama: „Se vším jsem se na něj mohla obrátit."
Na závěr Marie Nosková všem vzkazuje: „Důležité je držet při sobě a všechno se zvládne. No, úplně všechno asi ne, ale život tak bereme lehčeji.“
Související
-
Kulturní ceny 23. ročníku Jivínského Štefana získaly Věra Šedivá a Alena Pospíšilová
Kulturní ceny 23. ročníku Jivínského Štefana v okrese Jičín jsou rozdané. Setkání se tentokrát uskutečnilo v sále sokolovny v Sobotce a účast předčila očekávání.
-
Dvě dřevěné sošky Jivínských Štefanů patří letos hořickým studentům a Vackovu Vysokému Veselí
Další dvě dřevěné sošky Jivínských Štefanů z dílny manželů Lhotákových mají své majitele. Ti je převzali ve zcela zaplněném sále Kulturního domu ve Vysokém Veselí.
-
Jivínský Štefan pro Bohunku Korbelářovou
Zastavme se v centru Jičína, v Karmelitánském knihkupectví u Ignáce, které - společně se svou jedinou pracovnicí Bohunkou Korbelářovou - získalo kulturní ocenění.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.