Můj obraz musí mít obsah. Je jako básnička, říká hradecký malíř, výtvarník a pedagog Josef Bavor

16. květen 2024

Umělec, který v červnu oslaví nádherné životní jubileum, osmdesáté narozeniny, svoji volnou malířskou a grafickou tvorbu, inspirovanou lékařským prostředím, mikrosvětem přírody a morfologií lidského těla, představil dosud na mnoha samostatných výstavách a na desítkách společných výstav v České republice i v zahraničí. 

Josef Bavor působí také jako kurátor výstav na Lékařské fakultě a v Galerii Na Hradě v Hradci Králové. A právě tady je od 15. května k vidění výstava nazvaná Spirála života. Tento titul si nevybral náhodou - spirála je nejen životodárný symbol, ale zároveň symbolizuje cestu. 

Fascinuje mě například větvení. Větvení cév, koruny stromů, kořeny stromů. Nebo neurony, to jsou takové soukromé vesmíry.
Josef Bavor, anatomický malíř

A právě o jeho cestě životem si s ním povídala Zdena Kabourková - o jeho dětství, o rozhodnutí studovat výtvarné umění, o vojně, o náhodách, o štěstí, přátelích, ale i o tom, jak s z rozhodnutí „z nouze“ stala velká láska na celý život. 

Když se v roce 1971 stal Josef Bavor anatomickým malířem Lékařské fakulty UK v Hradci Králové, domníval se, že půjde pouze o přechodnou záležitost. Nakonec však u této profese setrval neuvěřitelných 48 let a svými odbornými ilustracemi se podílel na více než stovce publikací.

Čtěte také

„Fascinuje mě například větvení. Větvení cév, koruny stromů, kořeny stromů. Nebo neurony, to jsou takové soukromé vesmíry. Už Leonardo říkal, že v přírodě je omezené množství tvarů. Dostávám na fakultě před oči i mikroskopické obrázky a uvědomuji si, jaké jsou v lidském těle paralely s přírodou,“ říká Josef Bavor.

A dodává: „Často propojuji symboly přírody a lidského těla. Třeba strom může být symbolem těla. A v něm jsou aorty, cévy. Hodně mi záleží i na obsahu. Chci něco vyjádřit, jako když se píše básnička. Ale zároveň to nemůže být doslova ilustrativní.“

Josef Bavor spolupracuje s řadou odborných nakladatelství (Grada, Galen, Karolinum aj.). Učil dvacet let externě na katedře výtvarné kultury Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové. Je členem Unie výtvarných umělců a od r. 2007 předsedou UVU, z. s. Hradec Králové.

Volnou malířskou a grafickou tvorbu, inspirovanou lékařským prostředím, mikrosvětem přírody a morfologií lidského těla, představil dosud na mnoha samostatných výstavách a na desítkách společných výstav v České republice i v zahraničí. Působí také jako kurátor výstav na Lékařské fakultě a v Galerii Na Hradě v Hradci Králové.

A protože do všech obrazů se otiskují především autentické životní zážitky, zveme vás právě do života tohoto pozoruhodného muže - celou Návštěvu u malíře Josefa Bavora si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Zdena Kabourková , baj
Spustit audio

Související